جراحی عمومی

هموروئید چیست؟

هموروئید یک نوع واریس وریدی است که در ناحیه رکتوم (راست روده) ایجاد می شود . ممکن است این توده های هموروئیدی به بیرون مقعد هدایت شوند و گاهی نیز بر اثر پاره شدن وریدی، خون در زیر مخاط و در داخل توده های هموروئیدی تجمع کرده که بسیار درد ناک است و معمولا در بیرون از مقعد ظاهر می شوند که برای رهائی از درد باید تخلیه و محل آن با لیزر سوزانده شود. در اثر وارد شدن فشار زیاد در هنگام دفع این تجمع وریدی پرخون شده و متورم می گردد و در صورت تکرار فشار و یبوست سطح آن زخم شده و باعث خونریزی می گردد. اغلب این خونریزی در انتهای دفع دیده می شود. علائم هموروئید شامل خونریزی مقعد، بیرون زدگی توده ای و یا توده هائی از مقعد و درد است.
بیرون زدگی ممکن است از دور تا دور مقعد باشد که در این موارد تنها راه درمان، درمان با لیزر است و مقعد همانند یک گل می شود که سوراخ در وسط و بیرون زدگی ها مثل گل برگهای یک گل در اطراف می مانند.

عوامل ایجاد کننده هموروئید
اغلب یبوست است ولی اسهال مزمن و زور زدن در هنگام اجابت مزاج و سن بالا و حاملگی و عوامل ارثی و ورزش های سنگین مثل وزنه برداری بدون آمادگی جسمانی قبلی و رژیم های غذائی نامناسب و مدفوع سفت و چوبی و بالا رفتن سن و شل شدن مخاط و اسفنکتر مقعد نیز از عوامل ایجاد کننده اند.

درمان هموروئید

  1. روش جراحی که در مواردی برای درمان هموروئید بکار می رود حتما باید در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی و یا اسپاینال (بی حسی کمری) صورت گیرد و در موارد پیشرفته بکار می رود و مراقبت طولانی مدت بعد از عمل دارد.
  2. روش درمان با حلقه لاستیکی یا رابر بند که این روش برای مواردی بسیار موثر است. ولی برای مواردی که توده های هموروئیدی داخلی باشد خیر، زیرا در داخل مقعد اعصاب حسی کمتری نسبت به خارج مقعد دارد و اگر در هموروئیدهای خارجی بکار رود ممکن است توام با درد شدید باشد در این روش عوارضی مانند خونریزی ممکن است دیده شود ولی نادر و قابل کنترل است.

مراقبت های بعد از عمل جراحی
کنترل دردکه بامسکن های تزریقی یا خوراکی انجام می شود
بعد از عمل مقعد با باند مخصوص پک می شود تا خونریزی کنترل شود که با اولین دفع خارج می گردد.

نکاتی که باید بعد از عمل جراحی به آن توجه کرد:

  • پس از عمل برای شروع هرچه زودتر حرکات روده هرچه زودتر فعالیت را با راه رفتن شروع کنید
  • برای جلوگیری از عوارضی مانند تنگی مقعد از نرم کننده مدفوع طبق نظر پزشک استفاده کنید
  • اولین حرکات روده ای پس از عمل دردناک بوده و ممکن است باعث سرگیجه شود بنابر این از همراه کمک بگیرید.
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا