BIOLOGICAL/IMMUNOSUPPRESSANT MEDICINESIMMUNOSUPPRESSANTS

EVEROLIMUS

اورولیموس

EVEROLIMUS

موارد مصرف:

اورولیموس در پیشگیری از رد پیوند کلیه، درمان سرطان پستان پیشرفته، درمـــــان تومــــورهای نورواندوکرین با منشا پانکراس، کارسینومای پیشرفته سلول کلیوی و آنژیومیولیپومای کلیوی مصرف می شود.

هشدارها
۱- بروز هر گونه علامت اختلال تنفسی در بیمار باید مورد توجه قرار گیرد.
۲- همراه با مصرف این دارو احتمال بروز عفونت های باکتریایی، قارچی، ویروسی و تک یاخته ایی وجود دارد.
۳- به دلیل احتمال بروز عفونت و لنفوم احتیاطات لازم به عمل آید.
۴- در صورت ابتلا به نارسایی کلیه و یا کبدی، مصرف دارو باید با مقادیر کمتری شروع شود.
۵- افزایش میزان بروز بدخیمی و عفونت در بیماران تحت درمان با کاهنده های دستگاه ایمنی گزارش شده است.
۶- با مصرف این دارو خطر تاخیر در التیام زخم، بروز عفونت زخم، فتق در برش جراحی، لنفوسل و سروما افزایش می یابد.

عوارض جانبی: پنومونیت غیرعفونی، عفونت، التهاب یا زخم دهانی، نارسایی کلیه، اختلال در بهبود زخم، خستگی مفرط، اسهال و کاهش اشتها، افزایش قند خون و کلسترول خون،  افزایش آسپاراتات ترانس آمیناز از عوارض جانبی این دارو هستند.

تـــــداخل هــای دارویـــــی: سیکلوســــــپورین، ضدقارچ های آزولی، اریترومایسین و وراپامیل باعث افزایش اثرات اورولیموس می شوند. مصرف همزمان آتورواستاتین و ریفامپین  باعث کاهش اثرات اورولیموس می شود. مصرف این دارو همراه با مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین مثل کاپتوپریل خطر بروز آنژیوادم را افزایش می دهد. در صورت مصرف همزمان با سیکلوسپورین در پیوند کلیه، خطر بروز سمیت کلیوی افزایش می یابد. در صورت مصرف همزمان با تاکرولیموس در پیوند کبد، خطر بروز سمیت کلیوی افزایش می یابد.

نکات قابل توصیه
۱- طی ۳۰ روز بعد از پیوند کلیه، احتمال خطر ترومبوز وریدی و شریانی افزایش می یابد که منجر به رد پیوند می شود.
۲- به دلیل احتمال خطر ترومبوز شریان کبدی، اورولیموس را نباید تا ۳۰ روز بعد از پیوند کبد تجویز مصرف نمود.
۳- در تمام مدت مصرف دارو، آزمون عملکرد کلیه باید انجام و در صورت عدم بهبودی عملکرد کلیه از سایر داروهای کاهنده دستگاه ایمنی استفاده شود.
۴- مصرف اورولیموس در پیشگیری از رد پیوند قلب توصیه نمی شود.

مقدار مصرف: در درمان سرطان پستان پیشرفته HER2 منفی و گیرنده هورمون مثبت، درمان تومورهای نورواندوکرین با منشا پانکراس، درمان بزرگسالان مبتلا به کارسینومای پیشرفته سلول کلیوی و درمان بزرگسالان مبتلا به آنژیومیولیپومای کلیوی و tuberous sclerosis complex مقدار ۱۰میلی گرم یک بار در روز (در یک زمان معین و به طور ثابت همراه با غذا) همراه با یک لیوان آب مصرف شود. در صورت نارسایی کبدی (ملایم ۷/۵-۵ میلی گرم)، (متوسط ۵-۲/۵ میلی گرم)، (شدید ۲/۵ میلی گرم بدون افزایش) مقدار دارو باید تعدیل شود. در درمان subependymal giant cell asterocytoma همراه با tuberous sclerosis مقدار mg/m2  ۴/۵ یک بار در روز مصرف می شود و بعد از آن با فواصل دوهفته یک بار برای دستیابی به غلظت ng/ ml ۵-۱۵ مقدار مصرف باید تعدیل شود. برای پیشگیری از رد پیوند کلیه ۰/۷۵ میلی گرم دو بار در روز (۱/۵ میلی گرم روزانه) همراه با مقدار کاهش یافته سیکلوسپورین و پردنیزولون بلافاصله بعد از پیوند مصرف می شود. برای پیشگیری از رد پیوند کبد حداقل ۳۰ روز بعد از عمل پیوند و با مقدار اولیه یک میلی گرم دو بار در روز (۲ میلی گرم روزانه) توصیه می شود.

اشکال دارویی

Tablet: 0.25mg, 0.5mg, 0.75mg, 5mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا