اخبار سلامت

دو واریانت جدیدتر از اومیکرون از راه رسید

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در حال ردیابی دو سویه (واریانت) جدید BA.4 و BA.5 اومیکرون است که سکانس های آنها به تازگی در دیتابیس جهانی GISAID ثبت شده است.

در حال حاضر تنها چند دوجین از این دو واریانت گزارش شده است که به گفته WHO کماکان زیر مجموعه اومیکرون هستند. WHO هنوز از میزان سرایت پذیری و بیماری زایی این دو زیرسویه چیزی اعلام ننموده است. این در حالی است که BA.1 و بخصوص BA.2 عامل موج های اخیر کرونا در اروپا و آسیا و همچنین آمریکا بوده است.

نهاد امنیت سلامت انگلستان (UKHSA) عنوان نمود که موارد BA.4 در آفریقای جنوبی، اسکاتلند، انگلیس، بوتسوانا و دانمارک در ماه ژانویه تا مارس ۲۰۲۲ (دی تا اواسط فروردین) کشف شده بود اما تمامی موارد BA.5 تابحال در آفریقای جنوبی بوده است.

این دو سویه در افراد ۳۰ تا ۵۰ سال گزارش شده که اتفاقا واکسیناسیون کامل داشتند ولی علائم خفیفی از کووید۱۹ را تجربه نمودند.

سازمان جهانی بهداشت تمامی سویه های اومیکرون را عامل ۹۹/۲٪ بیماران کووید۱۹ فعلی در جهان میداند. در حال حاضر سوش اومیکرون غالب انگلستان (حدود ۹۴٪ موارد) و اکثر کشورهایی که موج جدید کرونا را تجربه می کنند BA.2 می باشد. یک مقاله از دانشگاه کینگز کالج لندن (KCL) که در مجله Lancet درج شده می گوید که افرادی که سه دوز واکسن گرفته بودند ۲۵٪ کمتر از سویه دلتا در مقابل اومیکرون BA.2 در بیمارستان بستری شدند و دوران بیماریشان نیز حدود ۴ روز بوده است. اما کسانی که دوز بوستر نگرفته بودند حدود ۸ روز در اثر اومیکرون و ۱۰ روز در اثر دلتا دوره بیمار با علامت داشتند.

شیوع مجدد کرونا در کشورهایی که پروتکلها را تخفیف دادند باعث شد که مسولین بهداشت انگلستان از دولت برای اجباری شدن دوباره ماسک و برگشت برخی پروتکلهای دیگر درخواست کنند، چون سرعت انتقال و واگیری زیر سویه های جدید بسیار بیشتر از سابق است و افزایش حجم ابتلا در جامعه منجر به فشار عدیده بر مراکز درمان و بهداشت خواهد شد که این میتواند خطرزا باشد. هرچند دولت انگلستان کماکان بر طرح زندگی مسالمت آمیز با کووید۱۹ تاکید دارد و با بازگشت پروتکلها و قرنطینه موافقت نکرد. این در حالی است که طبق پیش بینی پژوهشگران، میزان بستری ناشی از کرونا در انگلستان از میزان مشابه در سال گذشته نیز بالاتر رفته است.

نتیجه می گیریم اطلاعات موجود حاکی است که زیر سویه های جدید اومیکرون هستند، خیلی سریعتر از سویه غالب BA.1 و BA.2 نیستند و اشکال بالینی جدیدی نیز ندارند لذا خبرسازی و ایجاد وحشت در جامعه جایگاهی ندارد، هرچند انباشت مبتلایان هرچند که مبتلا به اقسام کم خطرتر اومیکرون باشند ، می تواند منجر به تولید انبوه مراجعه به بیمارستان ها و بستری شود که برای کارائی دستگاه های تشخیص و درمان و بیمارستان ها خطرناک بوده و میتواند آن ها را فلج نماید. دولت ها نیز باید توجه داشته باشند که در پاندمی دو چیز است که می تواند خطرساز باشد، یکی تغییر رفتار در قدرت همه گیری و شدت بیماریزایی ویروس کووید۱۹ و دومی ظرفیت و قدرت پاسخگویی مراکز بهداشت و درمان به امواج اپیدمی است. لذا هرچند در اثر جهش های مکرر و سیر پاندمی اکنون با سویه های کمتر کشنده ی اومیکرون در جهان مواجه هستیم و سایر واریانت های خطرناک مثل آلفا، بتا و دلتا از رونق افتاده اند اما قدرت انتشار سریع اومیکرون و زیر سویه های آن می تواند منجر به آمار ابتلای بالا و هجوم به مراکز درمانی و افزایش نرخ بستری شود که این می تواند باعث زمینگیری مراکز و کادرهای درمان شده و خطرآفربن گردد.
بنابرین دولت ها باید در کاهش پروتکلها و بازگشایی خدمات و مدارس احتیاط لازم را بر اساس پیش بینی و محاسبات اپیدمیولوژیست ها حتی بصورت منطقه ایی داشته باشند.
از نکات مهم دیگر تکمیل دوز بوستر در جامعه و درنظر گرفتن دوز چهارم برای گروه ها و سنین پرخطر می باشد.


دکتر حسن رودگری
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

کارگروه تازه هاى علمى کرونا سازمان نظام پزشکى کشور

منابع:

www.who.int/news/item/22-02-2022-statement
standard.co.uk/news
bmj.com/content/376
irannewspaper.ir/Newspaper/Page/7886/Social/20

دکمه بازگشت به بالا