اصلاح شیوه زندگی

توصیه های پیشگیری و ارتقای سلامت برای خانم ها

اطلاعات سلامتی پیشگیرانه در حفظ تندرستی شما بسیار مفید است. این اطلاعات به شما نشان می دهد در سنین مختلف به کدام آزمایشات غربالگری نیاز دارید. همچنین به شما می گوید که برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ها به مصرف دارو نیاز دارید یا خیر.

آزمایشات غربالگری که لازم است انجام دهید
تست های غربالگری به آزمایشاتی گفته می شود که پیش از این که علائم بیماری در انسان ظاهر شود، وجود بیماری را نشان می دهد. اندازه گیری فشارخون و ماموگرافی در زمره این گونه تست های غربالگری هستند. شما می توانید برخی از این تست ها مانند اندازه گیری فشارخون را در مطب پزشکتان انجام دهید و برای انجام سایر تست ها مانند ماموگرافی که نیاز به ابزار ویژه ای دارند به مراکزی مراجعه کنید که مجهز به چنین وسایلی هستند. پس از هر آزمایش غربالگری سوال نمایید که چه زمانی می توانید نتایج آن را دریافت نموده و به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

◄ سرطان پستان
با توجه به سن، سابقه خانوادگی، وضعیت کلی سلامتی و دل نگرانی های شخصی خود با پزشکتان در مورد این امر که به ماموگرافی نیاز دارید یا خیر مشورت کنید.

◄ سرطان دهانه رحم
اگر ۲۱ تا ۶۵ سال دارید و فعالیت جنسی دارید، هر یک تا سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر انجام دهید. اگر ۶۵ سال به بالا هستید و آخرین پاپ اسمیرتان طبیعی بوده است به انجام آن نیازی نیست. اگر عمل رحم برداری را به دلایلی جز سرطان انجام داده اید نیازی به انجام پاپ اسمیر ندارید.

◄ کلامیدیا و سایر بیماریهای مقاربتی
بیماری های مقاربتی، بارداری را مشکل دار می کند، ممکن است در صورت بارداری منجر به آسیب جنین شده و یا سایر مشکلات سلامتی را ایجاد نماید.
اگر ۲۴ ساله یا کوچکتر هستید و فعالیت جنسی دارید، از نظر کلامیدیا غربالگری انجام دهید. اگر بیش از ۲۴ سال سن دارید درباره آزمایش غربالگری کلامیدیا با پزشکتان مشورت کنید.
با پزشکتان درباره غربالگری از نظر سایر بیماریهای مقاربتی مشورت کنید.

◄ سرطان کولورکتال (رودهای مقعدی)
غربالگری سرطان کولورکتال از ۵۰ سالگی شروع میشود. اگر در خانواده مواردی از این بیماری مشاهده شده است باید این آزمایش را زودتر انجام دهید. تستهای مختلفی برای تشخیص این نوع سرطان وجود دارد. پزشکتان در انتخاب یکی از آنها می تواند به شما کمک کند.

◄ افسردگی
سلامت روانی شما به اندازه تندرستی جسمی تان مهم است. با پزشکتان درباره آزمایش غربالگری تشخیص افسردگی مشورت کنید، به ویژه اگر در دو هفته گذشته دچار حالات زیر شده اید:

 • احساس غم و نا امیدی
 • علاقه نداشتن به انجام هیچ کاری
 • در نظرتان انجام هیچ کاری لذت بخش نیست.

دیابت
در صورتی که فشارخونتان از ۱۳۵بر روی ۸۰ میلیمتر جیوه بالاتر است یا تحت درمان فشارخون هستید، تست غربالگری دیابت را انجام دهید. دیابت (قند بالای خون) میتواند به قلب، مغز، چشم، کلیه، اعصاب و سایر اندامهایتان صدمه بزند.

◄ فشارخون بالا
از سن ۱۸ سالگی حداقل ۲ سال یک بار، فشارخونتان را اندازه بگیرید. فشارخون ۱۴۰ بر روی ۹۰ میلی متر جیوه به بالا غیرطبیعی است. فشارخون بالا میتواند به سکته مغزی، حمله قلبی، صدمه به کلیه و چشم و نارسایی قلب منجر شود.

◄ کلسترول بالا
اگر موارد زیر درباره شما صدق میکند از ۲۰ سالگی کلسترول خونتان را به طور منظم آزمایش کنید:

 • دخانیات مصرف می کنید.
 • چاق هستید.
 • دیابت یا فشارخون بالا دارید.
 • سابقه بیماری قلبی یا گرفتگی سرخرگ دارید.
 • درخانواده تان سابقه حمله قلبی در یک مرد قبل از ۵۰ سالگی و در یک زن قبل از ۶۰ سالگی وجود دارد.

◄ آلودگی به ویروس اچ آی وی (عامل ایدز)
اگر موارد زیر برایتان روی داده است، لازم است آزمایشات غربالگری ایدز را انجام دهید:

 • رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید.
 • مواد مخدر تزریقی مصرف میکنید.
 • با فردی که مبتلا به اچ آی وی است یا مواد مخدر تزریقی مصرف میکند رابطه جنسی داشته اید.
 • تحت درمان بیماریهای مقاربتی هستید
 • بین سالهای ۱۹۷۸ میلادی (۱۳۵۷ شمسی) تا ۱۹۸۵ میلادی (۱۳۶۴ شمسی) خون دریافت کرده اید.

◄ مشکلات دیگر
استئوپروز (پوکی استخوان). باید از ۶۵ سالگی، تست غربالگری تراکم استخوان را انجام دهید. اگر زیر ۶۵ سال هستید در این مورد که باید این آزمایش را انجام بدهید یا خیر با پزشک مشورت کنید.
اضافه وزن و چاقی. بهترین راهی که میتوانید تشخیص دهید اضافه وزن دارید یا خیر، این است که شاخص توده بدنیتان (بی ام آی) را به دست بیاورید. این شاخص از تقسیم وزن (بر حسب کیلوگرم) بر مربع قد (برحسب متر) بهدست میآید. اگر بی ام آی ۵/۱۸ تا ۲۵ باشد وزنتان طبیعی است. اگر ۲۵ تا ۳۰ باشد اضافه وزن دارید و اگر ۳۰ یا بالاتر باشد، چاق محسوب میشوید. اگر چاق هستید با پزشکتان در زمینه کاهش وزن مشورت کنید تا با تغییر رفتار شما (تغذیه و فعالیت جسمانی) به شما در کاهش وزن کمک کند، زیرا چاقی و اضافه وزن میتواند شما را به دیابت و بیماری های قلبی عروقی مبتلا کند.
اگر برای پیشگیری از بیماریها به دارو نیاز دارید، از آنها استفاده کنید
آسپرین. اگر ۵۵ سال یا بیشتر سن دارید، با پزشکتان درباره مصرف آسپرین به منظور جلوگیری از سکته مغزی مشورت کنید.
داروی ضد سرطان پستان. اگر مادر، خواهر یا دخترتان به سرطان پستان مبتلا شدهاند، درباره مصرف داروی ضدسرطان پستان با پزشکتان مشورت کنید.
استروژن برای دوران یائسگی (درمان جایگزینی با هورمون). از استروژن برای جلوگیری از بیماریهای قلبی یا سایر بیماریها استفاده نکنید. اگر میخواهید از عوارض ناراحت کننده دوران یائسگی راحت شوید با پزشکتان در این مورد مشورت کنید.

ایمن سازی 

 • با پزشکتان مشورت کنید که آیا هرسال واکسن انفلوآنزا بزنید.
 • اگر ۶۵ ساله یا بزرگتر هستید واکسن پنومونی (ذات الریه) بزنید.
 • ممکن است برحسب وضع سلامتی در سنین جوانی به واکسن پنومونی (ذاتالریه)، سیاه سرفه و زونا نیاز داشته باشید.
 • با پزشکتان درباره سایر واکسیناسیون ها مشورت کنید.

برای تندرستی تان گام های مؤثر بردارید

 1. فعالیت جسمی مناسب داشته باشید و از غذاهای سالم استفاده کنید.
 2. تلاش کنید وزنتان مناسب باشد و در حفظ آن بکوشید. بین کالری غذا و نوشیدنیهای که مصرف میکنید وکالری که در فعالیتهای جسمی میسوزانید باید تعادل برقرار باشد.
 3. الکل یا دخانیات مصرف نکنید و اگر الکل یا دخانیات مصرف می کنید با پزشک خود مشورت نموده و برای ترک آنها اقدام نمایید و از توصیه های وی پیروی کنید.
دکمه بازگشت به بالا