اضافه وزن و چاقی

زمانی که رژیم غذایی در لاغری کارایی ندارد

در هر زمانی، حدود یک‌سوم افراد در آمریکا در حال رژیم‌گرفتن هستند. بیش‌تر این افراد ناامید می‌شوند، چرا که حتی در صورت موفقیت، وزن‌شان پس از مدتی دوباره به حالت قبل برمی‌گردد.

این مسئله چندین علت می‌تواند داشته باشد. ممکن است رژیم غذایی کاملاً رعایت نشود، یا پس از مدتی کنار گذاشته شود، بعضی از افراد هم به‌خاطر رژیم‌غذایی فعالیت فیزیکی کم‌تری دارند. اما برخی از افراد با وجود رعایت همه موارد، کاهش وزن چندانی ندارند.

این مسئله در شرایط پژوهشی هم وجود دارد. حتی با کنترل شدید کالری و فعالیت فیزیکی، کاهش وزن و دیگر مزایای سلامت مثل کاهش فشار خون، پس از مدتی از تمام‌شدن مطالعه از بین می‌رود.

بر اساس یک مطالعه جدید، رژیم‌های غذایی محبوب برای اکثر افراد کارایی ندارند. یعنی برای مدتی مؤثرند، اما پس از یک سال یا بیش‌تر مزایای آن‌ها از بین می‌رود.

این پژوهش که یک مرور نظام‌مند با ۱۲۱ کارآزمایی بالینی با ۲۲٬۰۰۰ نفر شرکت‌کننده دارای افزایش وزن یا چاقی بود، ۱۴ رژیم غذایی محبوب از جمله Atkins، Weight Watchers، Jenny Craig، DASH و مدیترانه‌ای را برای مدت به‌طور میانگین ۶ ماه مورد بررسی قرار داده است. نتایج زیر بر اساس این مطالعه به‌دست آمد:

  • اگرچه وزن، فشار خون و کلسترول در ۶ ماه بهبود یافت، این میزان بهبود در ۱۲ ماه حداقل بود.
  • در حالی که رژیم‌های غذایی با کربوهیدرات کم و چربی کم موجب کاهش وزن ۱۰ پوند در ۶ ماه شد، این میزان دوباره در یک سال به وزن افراد اضافه شد.
  • فشار خون و کلسترول به‌طور متوسط در ۶ ماه بهبود یافت، اما پس از یک سال دوباره به میزان اولیه برگشت. اما کاهش میزان LDL با رژیم مدیترانه‌ای پس از یک سال نیز ادامه داشت.
  • سایر مزایای سلامتی بین این رژیم‌ها تفاوت چندانی نداشت.

علاوه بر رژیم غذایی، میزان فعالیت فیزیکی روزانه، ورزش منظم و خواب از عوامل مهم در نگه‌داشتن وزن ایده‌آل هستند.

منبع:
https://www.health.harvard.edu/blog/when-dieting-doesnt-work-2020052519889

دکمه بازگشت به بالا