ANTISEPTICS

POVIDONE IODINE

پوویدون آیودین

POVIDONE IODINE

موارد مصرف:

محلول موضعی پوویدون آیودین برای شست وشو و ضدعفونی کردن پوست قبل و پس از اعمال جراحی و تمیز کردن دست جراحان قبل از عمل، مصرف می‎ شود. محلول د‌هان‎ شویه آن برای درمان بیماری‌ های التهابی عفونی د‌هان و حلق ناشی از باکتری‎‌ ها و کاندیدا و نیز در جراحی دندان، مصرف می ‎شود. پماد موضعی دارو برای درمان یاپیشگیری از عفونت و درمان عفونت ‌های پوستی باکتریایی یا قارچی، زخم بستر، زخم ناشی از توقف جریان خون و هرگونه بیماری عفونی پوست مصرف می ‎شود. دوش و ژل واژینال آن برای درمان التهاب یا عفونت واژن ناشی از کاندیدا، تریکوموناس، التهاب غیراختصاصی یا عفونت‌ های مخلوط واژن و نیز برای شست وشوی واژن قبل از جراحی مصرف می‎ شود.

موارد منع مصرف:

دارو در مناطق وسیع پوست آسیب ‎دیده به دلیل خطر جذب مقادیر زیاد ید و در بیماران مبتلا به گواتر کلوییدی گر‌ه ‌ای غیرسمی نباید مصرف شود.

هشدارها: این دارو در بیماران دارای سابقه حساسیت به ید باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی: تحریک موضعی، قرمزی، تورم، اسیدوزمتابولیک، افزایش سدیم خون و نارسایی کلیه در نتیجه جذب ید از عوارض جانبی این دارو هستند.

نکات قابل توصیه
۱- طول اثر مفید پوویدون آیودین برای مقاصد جراحی یک ساعت است و تعداد باکتری ‎‌های پوست پس از ۸-۶ ساعت مجدداً به میزان اولیه باز می‌ گردد.
۲- در صورت بروز تحریک موضعی مصرف دارو باید قطع شود.
۳- ژل و دوش واژینال، دارای اثر اسپرم‎ کشی هستند. از این رو در صورت تمایل به بارداری از آن ها استفاده نشود.
۴- پوویدین آیودین ممکن است پارچه‎ ‌های بافته شده از الیاف مصنوعی را لک نماید که در این صورت باید با آمونیاک رقیق شسته شوند.

مقدار مصرف: به عنوان محلول ضدعفونی ‎کننده در جراحی و به مقدار لازم برای تمیز و ضدعفونی کردن ناحیه عمل و یا دست جراح مصرف می ‎شود. مقدار کافی از پماد این دارو، پس از تمیز کردن موضع، هر ۸ ساعت یک بار در درمان سوختگی ‎‌ها و یک بار در روز در سایر موارد به آرامی بر روی پوست مالیده شده و در صورت لزوم موضع پانسمان می ‎شود. در مورد ژل و دوش واژینال، یک اپلیکاتور پر از ژل یا محلول دوش هر شب برای۴-۲ هفته و حتی طی دوران قاعدگی مصرف می‎شود. در صورت لزوم مصرف همزمان ژل و دوش، صبح‌ ها از دوش استفاده گردد. محلول غلیظ دوش به داخل اپلیکاتور ریخته می ‎شود و طبق دستور شرکت تولید کننده رقیق می گردد و متعاقباً واژن شسته می‎ شود. در مورد شست وشو به منظور جراحی، محلول بر روی پوست یا دست‎ های خیس ریخته شده، برای ۵ دقیقه مالش داده شده و سپس شسته می شود.

اشکال دارویی

Topical Ointment: 10%
Topical Solution: 10%
Vaginal Gel: 10%
Vaginal Douche: 10%
Topical Shampoo: 7.5%
Surgical Scrub: 7.5%
Scrub (Solution): 0.7%

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا