موفقیت

چطور دچار فرسودگی شغلی نشویم؟

جلوگیری از کارزدگی یا فرسودگی شغلی در سلامت جسم و روح هر کارمندی بسیار مهم است. گاهی اوقات اعضای تیم کاری به دلیل فشار و حجم کار‌ها هم از نظر روانی و هم از نظر جسمی احساس خستگی می‌کنند و در چنین شرایطی حتی در انجام دادن کار‌های ساده نیز دچار مشکل می‌شوند. اگر با چنین علایمی در محل کار روبرو شدید، شاید فرسودگی شغلی (کارزدگی) ریشه مشکلات باشد.

فرسودگی شغلی یا کارزدگی به معنی خستگی فیزیکی و روانی به دلیل فشار کار سخت و شدید است که گاهی برخی با آن مواجه می‌شوند و همین فرسودگی باعث می‌شود دیگر رغبتی به انجام کار‌ها نداشته باشند.

فشار دایمی و مکرر می‌تواند هم از روانی و هم از نظر فیزیکی شرایط پرفشاری را برای فرد ایجاد کند تا جایی که دیگر قادر به ادامه همکاری نباشد. داشتن برنامه انعطاف پذیر، استراحت کردن به موقع، توجه به توانمندی‌های فردی و برخی موارد دیگر می‌تواند از کارزدگی یا فرسودگی شغلی (Burn) در کار جلوگیری کند.

تعیین زمان مشخص برای کار

بیشتر سازمان‌ها و شرکت‌ها دارای ساعت مشخص و منظمی برای فعالیت هستند. بهتر است در صورت داشتن زمان مشخص برای فعالیت، در خارج آن ساعات تا جای ممکن به فعالیت‌های اداری و شغلی نپردازید. اضافه کاری‌های بیش از حد گاهی به شدت می‌تواند باعث فرسودگی شغلی شود.

لازم نیست جلسات کاری در تایم‌های خارج ساعات اداری برگزار شود. زمان کار را به انجام مسئولیت‌ها اختصاص بدهید و برای ساعات غیر اداری، تا حد امکان کاری تعریف نکنید.

برخی روز‌ها جلسه برگزار نکنید

گاهی اوقات شرکت در جلسات متعدد کاری بسیار خسته کننده است. برخی روز‌ها کلا جلسه‌ای تدارک نبینید. مثلا می‌توانید برای ابتدای هفته جلسه کاری بگذارید و برای روز‌های بعدی جلسه‌ای تشکیل ندهید. جلسات غیرضروری را حذف کنید. حذف برخی از این جلسات می‌تواند به بهره‌وری تیم کاری کمک کند.

برنامه‌های گروهی تدارک ببینید

برخی برنامه‌های گروهی مانند ناهار خوردن، تفریح دسته جمعی و حتی ورزش‌های گروهی می‌تواند احساس بهتری در تیم کاری ایجاد کند. چنین برنامه‌هایی باعث می‌شود تیم کاری با روحیه بهتری به کار ادامه بدهند و در پیوند بین اعضای تیم قوی‌تر خواهد شد. مدیرانی که به فکر بهره‌وری تیم کاری هستند و نمی‌خواهند تیم کاری فرسوده و کارزده را مدیریت کنند، به برگزاری چنین برنامه‌هایی توجه نشان می‌دهند.

برخی روز‌ها را تعطیل کنید

تعطیل کردن برخی روز‌ها باعث می‌شود تیم کاری بتواند با بهره‌وری و انرژی بالاتری در روز‌های بعدی به کار خود ادامه بدهد. گاهی اوقات یک مرخصی تشویقی و تعطیل کردن یک روز کاری می‌تواند به جلوگیری از فرسودگی کاری بسیار کمک کند. مثلا اگر امکان پذیر است می‌توانید به جای مرخصی ساعتی به برخی اعضای تیم مرخصی یک روزه بدهید.

تیم کاری که دچار فرسودگی شغلی شده باشد، نمی‌تواند به شکل درستی به فعالیت خود ادامه بدهد. پس با رعایت این نکات ساده می‌توانید تا حد امکان از بروز چنین مشکلی در مجموعه خود جلوگیری کنید.

شاد باشید و شاد بمانید.

دکمه بازگشت به بالا