کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

میزان شیوع بیماری کووید۱۹ در میان بیماران بستری شده برای زایمان در جنوب کنتیکت

ایجاد یک روش مراقبتی برای دوران بارداری و زایمان از اولویت های درمانی است، برای مهیا کردن شرایط ایمن برای مادر باردار و نوزاد و همچنین جلوگیری از ابتلای کادر سلامت به ابتلا به کووید۱۹.

در ۳۰ مارچ یک زن که در ابتدا بی علامت بود برای زایمان به بیمارستان مراجعه کرد و پس از زایمان علائم سرفه و تب در او بروز کرد و پس از انجام تست ابتلای او به کووید۱۹ تایید شد. این اتفاق باعث شروع تست و اسکرین کردن افرادی که برای زایمان مراجعه می کنند، شد.

از ۲ تا ۲۹ آپریل بیمارانی که برای زایمان به ۳ بیمارستان نیویورک مراجعه کرده بودند از نظر ابتلا به کووید۱۹ اسکرین و تست شدند. اسکرین این بیماران شامل سوالاتی در مورد سابقه مسافرت، برخورد با فرد بیمار و علائم بیماری کووید۱۹ بود. تمام بیمارانی که تشخیص قبلی کووید۱۹ نداشتند نیز تست PCR برای آنها انجام شد.

در این مطالعه ۷۸۲ بیمار جهت زایمان مراجعه کردند که ۱۲ نفر (۱.۵٪) از آنها تشخیص قبلی کووید۱۹ داشتند. بقیه ۷۷۰ نفر در هنگام بستری برای این بیماری تست شدند که ۳۰ نفر (۳.۹٪) از نظر ابتلا به کووید۱۹ مثبت شدند.

۲۲ بیمار از ۳۰ بیماری که تست آنها مثبت شد، بی علامت بودند. میزان شیوع تست مثبت در میان بیماران بی علامت ۲.۹٪ (۲۲ بیمار از ۷۵۶) بود.
میزان شیوع تست مثبت در میان افراد بی علامت در دو هفته دوم نسبت به دو هفته اول انجام مطالعه افزایش داشت.اگرچه تست مثبت در میان افراد علامت در دو هفته دوم نسبت به دو هفته اول کاهش داشتند. ۵۷ درصد از افراد با علامت تست مثبت داشتند. (۸ بیمار از ۱۴ بیمار). در این مطالعه هیچ‌ فرد بی علامتی که تست منفی هم داشت، بعدا علائم بیماری را نشان نداد.

نتایج مطالعه نشان دهنده شیوع پایین (زیر ۳ درصد) تست مثبت کووید۱۹ در میان افراد بی علامت در جمعیت زنان باردار خارج از یک منطقه‌ی اندمیک (نیویورک) است. در مدت مطالعه بیمارستان هایی که در آنها مطالعه انجام شد با حدود ۲۲۰۰ تخت یک پیک در تعداد افراد بستری برای کووید ۱۹ در ۲۱ آپریل تجربه کردند. (۷۵۹ بیمار)

کنتیکت سومین رتبه از نظر مرگ به نسبت جمعیت را در آمریکا دارد که نشان دهنده میزان بالای عفونت در این منطقه است. افزایش شیوع تست مثبت در میان افراد بی علامت در حالیکه تعداد افراد علامت دار کاهش یافته است، ممکن است نشان دهنده این موضوع باشد که تست گسترده باعث شناسایی بیماران در دوره نقاهت و‌ یا هنگامی که عفونت در مرحله ساب‌کلینیکال قرار دارد باشد. محدودیت های این مطالعه مدت زمان محدود بررسی و محدودیت به یک منطقه خاص است. در یک مطالعه دیگر که در شهر نیویورک میزان افراد بی علامت را ۱۳.۵ درصد نشان داد. (https://bit.ly/3dStlXW)

اپروچ هایی که تعادل بین اسکرین کردن و تست کردن بیماران را برقرار میکند به اضافه استفاده از تست های PPE برای قسمت زنان و زایمان بیمارستان ها باید مورد توجه قرار گیرد.

میثم دشتی

منبع:
https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2766650

دکمه بازگشت به بالا