موفقیت

۱۲ دلیل که نشان می‌دهد از هوش هیجانی بالایی برخوردارید

کنترل احساسات خود و دیگران، پی بردن به اهمیت و قدرت این احساسات و حتی استفاده از آن ها برای کنترل و جهت دهی به افکار، می تواند عاملی مهم برای دستیابی به موفقیت باشد و تمامی این مفاهیم، خود را تحت عنوان هوش هیجانی بروز می دهند.

درست همانند هر مهارت دیگری، هوش هیجانی نیز می تواند با تمرین به دست آید. در اینجا ۱۵ دلیل و نشانه را بیان می‌کنیم که نشان می‌دهد از هوش هیجانی بالایی برخوردارید.

زیاد به احساسات خود فکر می‌کنید

هوش هیجانی با تفکر و تامل آغاز می شود. شما سوال هایی از این قبیل از خود می پرسید: “چرا احساس من این گونه است؟” و “چه چیزی باعث شد که من (یا یک فرد دیگر) این گونه رفتار کنم (کند)؟”
با شناخت این احساسات و واکنش ها، شما سعی می کنید رفتار خود را سنجیده تر کنید.

دیدگاه دیگران را درباره خود جویا می‌شوید

شما متوجه می شوید که دیگران شما را به نحو دیگری نسبت به آنچه که شما خودتان را می‌بینید، مشاهده می‌کنند. این امر درباره درست و یا غلط دیدن نگاه شما و یا دیگران نیست، بلکه درباره طرز نگاه متفاوت افراد است.

شما از دیگران تشکر می‌کنید

شما از قدرت نهان این دو واژه کاملا آگاه هستید و می دانید که این دو واژه چگونه می تواند سبب محکم تر شدن روابط شود و دقیقا به همین دلیل است که شما از این عبارت بارها در طول روز استفاده می کنید.

شما می‌دانید چه زمانی باید صبر کرد

شما می دانید که پیش از انجام یک کار و یا صحبت کردن با یک شخص، باید صبر کرد و کمی به آن فکر کرد (شاید این کار در تئوری ساده باشد اما در عمل بسیار سخت است).

شما به دنبال “چرایی” یک موضوع می‌گردید

شما، می دانید که پشت رفتار و گفتار هر فرد، دلیلی نهفته است، بنابراین به جای تهمت و برچسب زدن به آن ها، به دنبال چرایی رفتار آن‌ها می گردید.

گوش شما به روی انتقادات باز است

هیچ کسی از دریافت بازخوردهای منفی درباره خود لذت نبرده و خوشحال نمی شود، حتی شما!
اما شما می دانید که با شنیدن تمامی طرز فکرهایی که درباره شما وجود دارد، می توانید نکات بسیاری را یاد گرفته و شخصیت خود را ارتقا دهید.

شما عذرخواهی می‌کنید

با پی بردن به اشتباهات تان و بیان تاسف و عذرخواهی در زمان مناسب، شما ارزش های معنوی خود مثل انسانیت و اصالت تان را نشان می دهید که همین موضوع نیز می تواند به صورت کاملا طبیعی، سبب جذب افراد به شما شود.

شما می‌بخشید

به جای پرخاش و پافشاری بر روی خشم خود که تقریبا رفتاری رایج در بین تمامی افراد خشمگین است، شما می بخشید و همین موضوع می تواند قدرت درونی بیش از حد شما را نشان دهد و در نتیجه خود به خود شخص خاطی را به عقب نشینی وا می دارید.

شما از واژگان احساسی گسترده‌ای بهره‌مند هستید

شما با گسترش دایره واژگان احساسی تان، می توانید دید عمیقی نسبت به احساسات داشته و چیزهای زیادی در این مورد یاد بگیرید که قطعا در زمان مناسب می تواند باعث شود رفتار مناسبی از شما سر بزند.

شما بر روی کنترل تفکرات تان کار می‌کنید

هنگامی که شما یک موقعیت منفی را تجربه می‌کنید، شاید شما نتوانید رفتار احساسی و طبیعی خود را کنترل کنید، اما قطعا می توانید اتفاقی که پس از آن خواهد افتاد را کنترل نمایید؛ شما می توانید انتخاب کنید که بر روی تفکرات‌تان تمرکز کنید.

شما هرگز مردم را در لحظه قضاوت نمی‌کنید

شما کاملا آگاهید که هر کس می تواند یک “روزِ بد” و یا حتی یک “سال بد” داشته باشد. شما با در نظر گرفتن این موضوع، به دیگران برچسب نزده، آن ها را قضاوت نکرده و دیدتان نسبت به آنها، همچنان مثبت باقی خواهد ماند.

شما نقاط ضعف خود را تحلیل خواهید کرد

با تحلیل موقعیت هایی که باعث شده شما کنترل خود را از دست دهید و نتوانید احساسات خود را به خوبی کنترل نمایید، شما می توانید استراتژی و سناریویی برای موقعیت های مشابهی که در آینده برای شما رخ خواهد داد، ترتیب دهید.

دکمه بازگشت به بالا