BLOOD PRODUCTS/MODIFIERS/VOLUME EXPANDERSGELATIN MODIFIED

GELATIN MODIFIED

ژلاتین مودیفاید

GELATIN MODIFIED

موارد مصرف:

این فرآورده به عنوان حجیم کننده پلاسما در موارد شوک ناشی از کاهش حجم خون و به عنوان جانشین مایعات در تعویض پلاسما، جانشین پلاسما در گردش خون خارج از بدن، برای پرفیوژن عضو جدا شده و به عنوان محلول حامل برای انسولین مصرف می‌ شود.

موارد منع مصرف:

در صورت ابتلای بیمار به نارسایی احتقانی شدید قلب و نارسایی کلیه نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- تزریق سریع محلول، به ویژه در بیمارانی که حجم خون آن ها طبیعی است، ممکن است سبب آزادشدن مواد مؤثر بر عروق مانند هیستامین شود.
۲- این فراورده حاوی یون کلسیم است و مصرف آن در بیماران تحت درمان با گلیکوزید‌های قلبی باید با احتیاط صورت گیرد.
۳- این محلول را باید از راه انفوزیون وریدی و با حجمی تقریبا مساوی با حجم خون از دست رفته تجویز نمود.

نکات قابل توصیه
۱- توصیه می ‌شود قبل از انفوزیون، محلول تا دمای بدن گرم ‌شود. این محلول در دمای کم تر از ۳ درجه سانتی گراد به صورت ژل در می ‎آید که گرم کردن آن، این حالت را از بین می‎ برد.
۲- می ‌توان این فراورده را با سایر محلول‌ های انفوزیون مانند کلرورسدیم، دکستروز و رینگر یا خون هپارینه و دارو‌های محلول در آب مانند انسولین و استرپتوکیناز مخلوط کرد.

مقدار مصرف: در شوک ناشی از کاهش حجم خون، ابتدا ۱۰۰۰-۵۰۰میلی لیتر انفوزیون وریدی می ‌شود. اگر حجم خون از دست رفته تا ۱۵۰۰میلی لیتر باشد، می توان این دارو را به  تنهایی برای جبران حجم از دست رفته استفاده نمود، ولی اگر حجم خون از دست رفته بین ۴۰۰۰- ۱۵۰۰میلی لیتر باشد، تجویز حجم‎‌ های مساوی از این دارو و خون به طور جداگانه ضروری است. در سوختگی ‎‌ها مقدار دارو در هر ۲۴ ساعت بر اساس حاصلضرب درصد سطح سوخته بدن در ml/kg ۱ تعیین شده که باید به مدت دو روز مصرف شود.

اشکال دارویی

Infusion

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا