AUTONOMIC MEDICINES

PHENTOLAMINE

فنتولامین

PHENTOLAMINE

موارد مصرف:

این دارو برای پیشگیری و کنترل زیادی فشار خون قبل از جراحی فئوکروموسیتوم یا طی آن و برای تشخیص فئوکروموسیتوم و پیشگیری یا درمان نکروز پوستی ناشی از تجویز وریدی نوراپی ‎نفرین مصرف می شود.

موارد منع مصرف:

در صورت وجود کمی فشار خون، سابقه انفارکتوس میوکارد، نارسایی عروق کرونر، آنژین یا سایر بیماری ‌های شریان کرونر نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- طی مصرف دارو، فشار خون و نبض بیمار باید کنترل شود.
۲- این دارو در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه، گاستریت، زخم معده و سالخوردگان باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی: افت فشار خون وضعیتی، تاکی کاردی،‌ سرگیجه، تهوع و استفراغ، اسهال، احتقان بینی، کاهش طولانی مدت یا حاد فشار خون، آنژین، درد سینه و آریتمی با مصرف این دارو گزارش شده است.

تداخل‎ های دارویی: در صورت مصرف همزمان فنتولامین با دیازوکساید، اثر مهار کننده این دارو بر روی آزادشدن انسولین خنثی می شود. مصرف همزمان فنتولامین با دوپامین، اثر تنگ‎ کننده عروق محیطی ناشی از مصرف مقادیر زیاد دوپامین را خنثی می کند. مصرف همزمان فنتولامین با افدرین ممکن است، اثر این دارو را در افزایش فشار خون کاهش دهد. مصرف همزمان این دارو با اپی ‎نفرین یا فنیل افرین، ممکن است اثرات آلفاآدرنرژیک این دارو ها را مهار کند.

مقدار مصرف
بزرگسالان: در آزمون فنتولامین، ۵-۲میلی گرم تزریق وریدی می شود. به عنوان ضدآدرنرژیک، ۲-۱ ساعت قبل از جراحی ۵میلی گرم تزریق وریدی می شود که در صورت نیاز، این مقدار تکرار می شود. برای پیشگیری یا درمان نکروز جلدی۱۰میلی گرم از دارو به هر لیتر از محلول انفوزیون وریدی حاوی نوراپی ‎نفرین افزوده می شود.
کودکان: در آزمون فنتولامین، ۳میلی گرم از راه عضلانی یا ۱میلی گرم از راه وریدی تزریق می شود. به عنوان ضدآدرنرژیک، ۲-۱ ساعت قبل از جراحی ۱میلی گرم یا mg/ kg ۰/۱ از راه وریدی یا عضلانی تزریق می شود که در صورت نیاز، تکرار می گردد.

اشکال دارویی

Injection: 10mg/ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا