CARDIOVASCULAR MEDICINESVERAPAMIL

VERAPAMIL

وراپامیل

VERAPAMIL

موارد مصرف:

این دارو برای کنترل آنژین مصرف می شود.

موارد منع مصرف:

در کمی شدید فشار خون، انسداد درجه دو و سه گره دهلیزی-بطنی، سندرم W-P-W همراه با فلوتر یا فیبریلاسیون دهلیزی و پورفیری نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- در صورت وجود برادی کاردی شدید، نارسایی قلب یا شوک کاردیوژنیک باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- مقدار مصرف وراپامیل در بیماران مبتلا به نارسایی کبد باید کاهش داده شود.

عوارض جانبی: یبوست، تهوع، استفراغ، برافروختگی، سردرد، سرگیجه، کسالت، ادم مچ پا و به  ندرت اختلال برگشت‎پذیر عملکرد کبد، واکنش های آلرژیک، ژینکوماستی و هیپرپلازی لثه با مصرف این دارو گزارش شده است. پس از تزریق وریدی، افت فشار خون، برادی کاردی، انسداد قلبی و آسیستول گزارش شده است.

تداخل های دارویی: در صورت مصرف همزمان با وراپامیل، خطر بروز برادی کاردی، انسداد دهلیزی-بطنی و ضعف عضله قلب ناشی از مصرف آمیودارون افزایش می یابد. افزایش خطر بروز ضعف عضله قلب و آسیستول در صورت مصرف همزمان این دارو با دیسوپیرامید وجود دارد. افزایش غلظت پلاسمایی کینیدین (کاهش شدید فشار خون) و دیگوکسین (انسداد دهلیزی-بطنی و برادی کاردی) در صورت مصرف همزمان وراپامیل ممکن است بروز کند. اثر کاربامازپین و تئوفیلین در صورت مصرف همزمان با وراپامیل افزایش می یابد. اثر وراپامیل در مصرف همزمان با فنوباربیتال و فنی‎توئین کاهش می یابد. آسیستول، کاهش شدید فشار خون و نارسایی قلبی در صورت مصرف توأم با داروهای مسدد گیرنده های بتا  آدرنرژیک بروز می نماید. ریفامپین ممکن است فراهمی زیستی وراپامیل خوراکی را کاهش دهد. هنگام مصرف پروکائین آمید یا کینیدین همراه با داروهای مسدد کانال کلسیمی باید احتیاط نمود. در صورت مصرف همزمان داروهای کاهنده پتاسیم خون، اثرات کاهنده فشار خون ممکن است تشدید شود.

نکات قابل توصیه
۱- این دارو پرفشاری خون را درمان نمی کند، بلکه آن را کنترل می نماید. لذا مصرف آن ممکن است به مدت طولانی ضروری باشد.
۲- نبض بیمار باید کنترل شود و در صورتی  که کمتر از ۵۰ بار در دقیقه باشد، مراجعه به پزشک ضروری است.

مقدار مصرف
خوراکی: ابتدا ۱۲۰-۸۰ میلی گرم سه بار در روز مصرف می شود که این مقدار را می‌توان برحسب نیاز و تحمل بیمار هر سه روز یا هر هفته افزایش داد. مقدار مصرف تام این دارو در روز ۴۸۰-۲۴۰میلی گرم و حداکثر مقدار مصرف تا ۴۸۰میلی گرم در نوبت های منقسم است. در بیماران سالخورده، ابتدا ۴۰میلی گرم سه بار در روز مصرف می شود و سپس مقدارمصرف بر اساس نیاز و تحمل بیمار، تنظیم می شود.
مقدار مصرف اشکال دارویی پیوسته رهش در درمان پرفشاری خون، mg/day ۱۲۰-۴۸۰ می باشد.
تزریقی
بزرگسالان: در درمان تاکی کاردی فوق بطنی ابتدا مقدار ۵-۵/۲میلی گرم به  آهستگی در مدت ۲ دقیقه تزریق وریدی می شود. در صورت عدم بروز پاسخ کافی، می توان ۳۰-۱۵ دقیقه پس از خاتمه تزریق مقدار اولیه، ۱۰- ۵ میلی گرم را تکرار نمود. حداکثر مقدار مصرف این دارو ۳۰- ۲۰ میلی گرم می باشد.
کودکان: در شـــــیرخواران تا سن یک ســـــــال، ابتدا mg/ kg ۰/۱- ۰/۲ (مقدار واحد معمول ۲-۰/۷۵میلی گرم) تجویــــز می شـــــود. در کـــــودکان ۱۵-۱ ســــال ابتـــــــدا mg/ kg ۰/۱- ۰/۳ (مقدار واحد معمول ۵-۲میلی گرم) تزریق می گردد که این مقدار نباید از مقدار تام ۵ میلی گرم تجاوز کند. مقادیر مصرف تکراری این دارو (۳۰ دقیقه پس از خاتمه تزریق مقدار اولیه) نباید از ۱۰میلی گرم تجاوز کند.

اشکال دارویی

Tablet: 40mg, 80mg
Tablet (Sustained Release): 240mg
Injection: 5mg/2 ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا