کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

۸ پرسش و پاسخ درباره کورونا ویروس جدید

در این مطلب به پرسش و پاسخ هایی درباره (nCoV-2019) کورونا ویروس جدید شناسایی شده در چین پرداخته ایم که توسط who منتشر شده است و ما برای آگاهی هر چه بیشتر شما خوانندگان عزیز ترجمه و بازنشر کرده ایم.

آیا اسکن کردن با دماسنج (مثلا تب سنج دیجیتال) در پیدا کردن مردم آلوده به کورونا ویروس جدید موثر است؟
اسکنرهای دمایی (مثلا تب سنج دیجیتال) در پیدا کردن افراد مبتلا به عفونت کرونا ویروس جدید  که دچار تب شده اند (یعنی دمای بالاتر از حد طبیعی دارند) موثر هستند، اما این اسکنرها نمی توانند مبتلایان به کورونا ویروس جدید که هنوز دچار تب نشده اند را تشخیص دهد. این بدان دلیل است که معمولا از زمانی که افراد به کورونا ویروس جدید آلوده می شوند تا زمانی که علائم و بویژه تب را در خودشان بروز بدهند، بین ۲ تا ۱۰ روز طول می کشد.

آیا دود و گاز ناشی از وسایل آتش بازی و… می تواند از ابتلا به کورونا ویروس جدید پیشگیری کند؟
جواب: نه. تنفس دود و گاز ناشی از وسایل آتش بازی و… خطرناک است و نمی تواند کرونا ویروس جدید را از بین ببرد. دود و گاز ناشی از وسایل آتش بازی و… شامل دی اکسید سولفور است که یک گاز نسبتا سمی است و برخی از افراد نسبت به آن آلرژی نیز دارند. این گاز مکن است گلو، چشم، بینی و ریه ها را تحریک کند، همچنین اگر خیلی نزدیک به این مواد آتش بازی باشید، ممکن است شما در معرض خطر سوختگی قرار بگیرید.

آیا غرغره کردن و شستشوی دهان با دهان شویه می تواند از عفونت به کورونا ویروس جدید پیشگیری کند؟
جواب: نه. شواهدی وجود ندارد که شستشوی دهان با دهان شویه ها و غرغره کردن بتواند از ابتلا به کرونا ویروس جدید پیشگیری کند. برخی از دهان شویه ها می توانند برخی میکروب ها را در عرض چند دقیقه در بزاق دهان شما از بین ببرند، ولی این بدان معنی نیست که این دهان شویه ها می توانند از عفونت کرونا ویروس جدید پیشگیری کنند.

آیا شستشوی منظم بینی با سرم نمکی (سرم نرمال سالین) میتواند  از ابتلا به کورونا ویروس جدید چینی پیشگیری کند؟
جواب: نه. شواهد معتبر علمی وجود ندارد که شستشوی مرتب بینی با سرم نرمال سالین از ابتلا به کرونا ویروس جدید چینی پیشگیری کند. البته شواهد محدودی وجود دارد که شستشوی منظم بینی با نرمال سالین می تواند به مردم در بهبود سریعتر از سرماخوردگی معمولی کمک کند، اما نشان داده نشده است که شستشوی منظم بینی از عفونت های دستگاه تنفسی پیشگیری کند.

آیا خوردن سیر می تواند به پیشگیری از ابتلا به کورونا ویروس جدید چینی کمک کند؟
سیر غذای سالمی است که ممکن است خواص ضد میکروبی داشته باشد. ولی هنوز شواهدی وجود ندارد که در طغیان یا همه گیری کورونا ویروس جدید سیر می تواند از مردم حفاظت کند.

آیا واکسیناسیون بر علیه پنومونی (ذات الریه) می تواند  از ابتلا به کورونا ویروس جدید پیشگیری کند؟
جواب: نه. واکسن بر علیه پنومونی مثلا واکسن پنوموکوک و هموفیلوس آنفولانزای تیپ HiB) B) نمیتواند حفاظتی در برابر کورونا ویروس جدید ایجاد کنند. این ویروس خیلی جدید و متفاوت است و نیاز است که واکسن ویژه خودش ساخته شود. پژوهشگران عرصه پزشکی در تلاش هستند که واکسن بر علیه کورونا ویروس جدید را تهیه کنند و WHO  هم از این تلاش ها حمایت می کند. هر چند که این واکسن های پنومونی بر علیه کورونا ویروس جدید موثر نیستند، ولی واکسیناسیون بر علیه بیماری های تنفسی کاملا توصیه می شود تا از سلامتی شما حفاظت کنند.

آیا روغن کنجد می تواند از ورود کورونا ویروس جدید به بدن جلوگیری کند؟
جواب: نه. روغن کنجد نمی تواند کورونا ویروس جدید را از بین ببرد. برخی از ضدعفونی کننده های شیمیایی می توانند کورونا ویروس جدید را بر روی سطوح آلوده از بین ببرند. این موارد شامل سفید کننده های بر پایه کلر، حلال های اتر، اتانول ۷۵ درصد، اسید پیراستیک و کلروفرم هستند. اما این مواد هم اگر بر روی پوست یا زیر بینی استفاده شوند یا اثر ندارند یا اثر بسیار کمی خواهند داشت. حتی این مواد ممکن است در استفاده بر روی پوست و… خطرناک باشند.

آیا دریافت نامه یا یک بسته پستی از چین ایمن است؟
بلی، ایمن است. افرادی که بسته یا نامه ای از چین دریافت می کنند در معرض ابتلا به کورونا ویروس جدید نیستند. بر اساس آنالیزها و تجزیه و تحلیل های قبلی، ما می دانیم که کورونا ویروس ها، مدت زیادی بر روی اشیایی مثل نامه ها و بسته های پستی زنده نمی مانند.

دکمه بازگشت به بالا