کوروناویروس جدید

سازمان جهانی بهداشت (WHO) کارآزمایی هیدروکسی کلرکین برای درمان COVID-19 را ادامه می‌دهد

هفته گذشته، WHO به‌طور موقت کارآزمایی هیدروکسی کلرکین را که بخشی از یک مطالعه بزرگ‌تر برای یافتن درمان COVID-19 است ، متوقف کرد. دلیل این کار افزایش نگرانی‌ها در مورد اثرات سوء این دارو روی قلب بود.

دلیل اصلی این نگرانی چاپ یک مقاله در نشریه علمی لانست در تاریخ ۲۲ می بود که در آن بیش از ۹۶٬۰۰۰ نفر مورد بررسی قرار گرفته بودند. نتایج این مطالعه نشان داد که هیدروکسی کلرکین موجب افزایش شانس بقای افراد بستری‌شده نشده و بیمارانی که از این دارو استفاده کرده بودند، احتمال بیش‌تری داشت که به اختلال ریتم قلبی دچار شوند. این اختلال یکی از عوارض جانبی شناخته‌شده هیدروکسی کلرکین است.

این مطالعه پس از آن که نحوه جمع‌آوری داده‌های آن زیر سؤال رفت، سه نفر از چهار نویسنده آن تصمیم گرفتند مقاله را رترکت کنند.

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که هیئت مدیره این سازمان، اطلاعات مربوط به خطرات قلبی را بازبینی کرده و «هیچ دلیلی برای تغییر کارآزمایی» ندیده‌اند.

هیدروکسی کلرکین در حال حاضر در کشورهای متعدد برای درمان مالاریا و بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید مورد تأیید قرار گرفته است. تجویز این دارو پس از یک مطالعه کوچک در فرانسه که نتیجه‌گیری کرده بود ممکن است در کاهش برخی از علائم COVID-19 مؤثر باشد، توسط پزشکان رایج شد.

برخی از متخصصان می‌گویند ممکن است این دارو در کنترل COVID-19 از طریق بلوکه‌کردن توانایی ویروس برای اتصال به سلول‌های بدن مؤثر باشد. همچنین مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی می‌گویند که به سرکوب واکنش شدید ایمنی پس از ابتلا به ویروس کورونا نیز کمک می‌کند.

اگر نتایج مطالعات دیگر نیز از تأثیر کم این دارو برای بیماران مبتلا به COVID-19، به‌خصوص در فرم شدید آن، حکایت دارد، با این حال WHO برای رسیدن به یک نتیجه نهایی در مورد این دارو و داروهای دیگر، کارآزمایی را ادامه می‌دهد.

منبع:
https://time.com/5847664/who-hydroxychloroquine-covid-19/

دکمه بازگشت به بالا