ANTIBODIESBIOLOGICAL/IMMUNOSUPPRESSANT MEDICINES

ALEMTUZUMAB

آلمتوزومب

ALEMTUZUMAB

موارد مصرف:

این دارو در درمان لوسمی لنفوبلاستیک مزمن نوع B-Cell مصرف می شود.

موارد منع مصرف:

در صورت ابتلا به عفونت فعال یا نقص شدید دستگاه ایمنی نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- در صورت بروز کم خونی همولیتیک خودایمنی و ترمبوسیتوپنی خودایمنی، مصرف دارو باید قطع شود.
۲- در یک نوبت بیشتر از ۳۰میلی گرم و یا مقدار تجمعی بیشتر از mg/week ۹۰ نباید تجویز شود.
۳- جهت پیشگیری از عوارض می توان قبل از تجویز دارو از ضد هیستامین ها همراه با استامینوفن استفاده کرد. در صورت بروز واکنش شدید حساسیتی، دارو باید قطع شود.
۴- پیشگیری برای پنومونی پنوموسیستیس کارینی و هرپس، در بیماران مصرف کننده این دارو لازم است. برای پیشگیری از عفونت، دو قرص تری متوپریم/سولفامتوکسازول دو  بار در روز به  شکل سه  بار در هفته و ۲۵۰میلی گرم فمی سایکلویر دو بار در روز از شروع درمان با آلمتوزومب استفاده شود. این پروفیلاکسی حداقل تا ۲ ماه بعد از قطع درمان آلمتوزومب باید ادامه یابد. در صورت بروز عفونت، تا زمان بهبودی عفونت آلمتوزومب باید قطع شود.
۵- کاهش و افزایش فشار خون، برادی کاردی، فیبریلاسیون دهلیزی، ایست قلبی، برادی کاردی سینوسی در بیمارانی که این دارو را مصرف می کنند، مشاهده شده است.
۶- بیمارانی که از این دارو استفاده می کنند باید از یک روش پیشگیری مؤثر از بارداری استفاده کنند و آن  را تا ۶ ماه بعد از قطع مصرف دارو ادامه دهند.
۷- اندازه گیری سلول های خونی و پلاکت مریض باید هر  هفته صورت گیرد.

عوارض جانبی: موارد شایع عوارض به  صورت واکنش های حین انفوزیون (تب، لرز، کاهش یا افزایش فشار خون، ناخوشی و خستگی مفرط، کهیر، راش، تهوع، تاکی کاردی و تنگی نفس، سردرد، اسهال)، سیتوپنی، عفونت ها، عوارض گوارشی، عوارض قلبی و عوارض عصبی می باشد.

تداخل های دارویی: مصرف همزمان این دارو با واکسن های حاوی ویروس زنده، تاثیر ایمنی زایی این واکسن ها را کاهش می دهد.

نکات قابل توصیه: اگر درمان به مدت ۷ روز یا بیشتر انجام شد اما به دلایلی دارو قطع گردید، باید به  تدریج مقدار دارو را به مقدار مورد نیاز رساند.

مقدار مصرف: مقدار اولیه مصرفmg/day ۳ به شکل انفوزیون وریدی دو ساعته می باشد. در صورت تحمل بیمار، مقدار دارو باید به  تدریج به ۱۰میلی گرم افزایش پیدا کند. در صورت تحمل مقدار ۱۰میلی گرم می توان مقدار  نگهدارنده ۳۰میلی گرم را به  صورت سه  بار در هفته در روزهای غیر متوالی تا ۱۲ هفته ادامه داد. افزایش مقدار ۳۰میلی گرم باید به  تدریج و در مدت ۳ تا ۷ روز انجام گیرد.

اشکال دارویی

Infusion: 30mg/ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا