BIOLOGICAL/IMMUNOSUPPRESSANT MEDICINESVACCINES

VARICELLA VIRUS VACCINE

واکسن ویروس واریسلا ( آبله مرغان)

VARICELLA VIRUS VACCINE

موارد مصرف:

برای ایجاد ایمنی علیه آبله مرغان استفاده می شود.

موارد منع مصرف:

بیماران مبتلا به هر نوع سرطان بدخیم مغز استخوان و دستگاه لنفاوی، ‌مصرف همزمان دارو‌های کاهنده دستگاه ایمنی، پرتودرمانی، نقص دستگاه ایمنی، سل فعال درمان نشده، سابقه فامیلی نقص ایمنی ژنتیکی و هر گونه بیماری حاد و بیماری‌های عفونی همراه با تب از موارد منع مصرف این واکسن می باشند.

هشدارها
۱- به زنـــــان توصیه شود تا ۳ماه بعد از واکسیناسیون از بارداری اجتناب کنند.
۲- استفاده از این واکسن برای کودکان با سن کمتر از ۱۲ ماه توصیه نمی‌ شود.

عوارض جانبی: درد، خارش، تورم، قرمزی، هماتوم و سفتی در محل تزریق واکسن، جوش هایی شبیه بیماری طبیعی از عوارض جانبی این فراورده می باشند.

تداخل‎ های دارویی
۱- بیماران تحت درمان با داروهای کاهنده دستگاه ایمنی یا گلوکوکورتیکویید‌ها در مقایسه با افراد سالم حساسیت بیشتری به ابتلا و عفونت دارند. در این بیماران واکسیناسیون با ویروس زنده ضعیف شده منجر به بروز جوش ‌های جلدی و بیماری منتشر می ‌شود.
۲- واکسیناسیون باید حداقل ۵ ماه بعد از انتقال خون یا پلاسما، تجویز ایمنوگلوبولین‎ ها یا ایمنوگلوبولین ضدآبله مرغان انجام گردد. همچنین تا ۲ ماه بعد از واکسیناسیون از تزریق ایمنوگلوبولین‎ ها مخصوصاً ایمنوگلوبولین ضدآبله مرغان خودداری شود.
۳- به دلیل بروز سندرم Reye هنگام مصرف سالیسیلات ‎‌ها در بیماران مبتلا به آبله مرغان، کلیه افراد واکسینه شده تا ۶ ماه بعد از واکسیناسیون نباید دارو‌های سالیسیلاتی را مصرف کنند.

نکات قابل توصیه: به دلیل احتمال انتقال بیماری، افراد واکسینه شده باید از تماس نزدیک با افراد مستعد (نوزادان، زنان باردار و بیماران مبتلا به نقص ایمنی) پرهیز نمایند.

مقدار مصرف: برای کودکان ۱۲-۱ سال، در ۱۵ ماهگی مقدار ۰/۵میلی لیتر از راه زیرجلدی (در سطح بیرونی عضله بازو) تزریق و یک نوبت دیگر حداقل سه ماه بعد و یا در سن ۴-۶ سالگی تزریق می شود. برای افراد با سن بیش از ۱۳ سال، واکسن در دو نوبت هر بار ۰/۵میلی لیتر به فاصله ۸-۴ هفته از یکدیگر از راه زیرجلدی در سطح بیرونی عضله بازو تزریق شود.

اشکال دارویی

Injection

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا