ANTIFUNGALSANTIMICROBIALS

AMPHOTERICIN-B

آمفوتریسین B

AMPHOTERICIN-B

موارد مصرف: آمفوتریسین B در درمان عفونت های شدید قارچی، کاندیدیاز داخلی چشم، عفونت های قارچی دستگاه ادراری و مننگوآنسفالیت آمیبی اولیه مصرف می شود و درمان انتخابی اندوکاردیت قارچی، مننژیت قارچی، پریتونیت یا عفونت های شدید مجرای تنفسی می باشد.

هشدارها
۱- در صورت وجود نارسایی کلیه باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- احتمال بروز آریتمی در تزریق وریدی سریع دارو وجود دارد.

عوارض جانبی: کم‎خونی، کاهش پتاسیم خون، تب و لرز و تهوع و استفراغ، درد معده، درد عضله و مفصل، سمیت کلیوی، اختلالات عصبی وخونی،‌ ضایعات پوستی و ترومبوفلبیت در محل تزریق از عوارض شایع آمفوتریسین  B   می باشند.

تداخل های دارویی: مصرف همزمان آمفوتریسین B  با دارو‌های مضعف مغز استخوان یا کاهنده ایمنی، گلیکوزید‌های دیژیتال، مدر‌های کاهنده پتاسیم و دارو‌هایی با سمیت کلیوی باعث تشدید عوارض سمی دارو می شود.

نکات قابل توصیه
۱- در صورتی که وقفه در درمان بیش از یک هفته باشد،‌ درمان مجدد باید با حداقل مقدار مصرف شروع و به تدریج تا مقدار مصرف مطلوب افزایش یابد.
۲- با تزریق وریدی مقادیر کم کورتیکواسترویید‌ها قبل و طی انفوزیون وریدی آمفوتریسین B احتمال بروز واکنش های تب‎زا کاهش می یابد. همچنین مصرف استامینوفن، آنتی هیستامین ها و یا فنوتیازین ها قبل از انفوزیون آمفوتریسین B عوارضی چون تب،‌ تهوع و لرز ناشی از دارو را کاهش می دهند.
۳- انفوزیون وریدی آمفوتریسین B باید طی ۴-۲ساعت انجام شود.
۴- مصرف مقادیر کامل این دارو حتی در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه ضروری است. بیمار باید تحت مراقبت کامل پزشکی قرار گیرد.
۵- نشت دارو به بافت های اطراف رگ محل تزریق ممکن است سبب تحریک شدید گردد.
۶- برای به حداقل رساندن بروز ترومبوفلبیت موضعی ناشی از انفوزیون وریدی این دارو، می توان هپارین را به محلول تزریقی اضافه کرد و یا آمفوتریسین B را یک روز در میان تجویز کرد.
۷- مقدار مصرف این دارو به  صورت یک روز در میان نباید بیش از mg/kg 1/5 باشد.

مقدار مصرف
مقدار مصرف این دارو بسته به نوع فراورده ممکن است تغییر کند. از این رو، به توصیه های سازنده حتماً توجه شود.
فراورده لیپوزومی دارو در کودکان بالای ۱ ماه و بزرگسالان با مقدار mg/kg/day 3-6 به صورت تزریق داخل وریدی در مدت زمان حدود ۲ ساعت تزریق می شود.

بزرگسالان: از راه تزریق داخل نخاعی ابتدا ۰/۱-۰/۰۱ میلی گرم هر ۷۲-۴۸ ساعت تزریق می شود. این مقدار برحسب تحمل بیمار به  تدریج تا ۰/۵میلی گرم افزایش می یابد. به  صورت انفوزیون وریدی، ابتدا مقدار ۱ میلی گرم به عنوان مقدار آزمایشی بعد از رقیق شدن با ۵۰-۲۰میلی لــیتر از محلــــول تـــزریقی دکســتروز ۵% طی ۳۰-۱۰ دقیقه تزریق می شود. به این مقدار برحسب تحمل بیمار و شدت عفونت ۱۰-۵میلی گرم در هر نوبت می توان افزود. حداکثر مقدار مصرف mg/day  ۵۰ طی دوره ۶-۲ ساعته می باشد. شستشوی مثانه با مقدار ۵میلی گرم آمفوتریسین B در ۱۰۰۰میلی لیتر آب استریل در روز با سرعت ml/h  ۴۰ با یک کاتتر به  مدت ۱۰-۵ روز ادامه می یابد.

کودکان: به  عنــــــوان ضدقـارچ سیستمیک مقدار اولیــــه mg/kg/day 25/0 از محلول تزریق وریدی می شود که به این مقــــدار می تــوان برحسب تحمــل بیمار به  تدریــــج mg/ kg  ۲۵/۰- ۱۲۵/۰ هر روز یا یک روز در میان در هر نوبت افزود.

اشکال دارویی

Injection: ۵۰mg
Injection (Liposomal): ۵۰mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا