ANTIMICROBIALS

TRIMETHOPRIM

تری‎متوپریم

TRIMETHOPRIM

موارد مصرف: این دارو در درمان عفونت های ناشی از ارگانیسم های حساس شامل عفونت های مجاری تنفسی و گاستروآنتریت و به  ویژه برای پیشگیری و درمان عفونت های مجاری ادراری مصرف می شود. تری متوپریم با سولفامتوکسازول یا با داپسون در درمان پنومونی مصرف می شود.

موارد منع مصرف: در صورت ابتلای بیمار به نارسایی شدید کلیه و اختلالات خونی نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- در صورت بروز واکنش های حساسیت مفرط یا بروز ضایعات پوستی مصرف این دارو باید قطع شود.
۲- در صورت نارسایی کلیه یا کبد، بیماران مبتلا به کمبود فولات و پورفیری، مصرف این دارو باید با احتیاط فراوان صورت گیرد.
۳- در طول درمان با این دارو انجام آزمون های خونی توصیه می شود.
۴- در بیماران سالخورده کاهش مقدارمصرف ضروری است.

عوارض جانبی: اختلالات گوارشی (تهوع، استفراغ)، ضایعات پوستی، خارش، افزایش پتاسیم خون، کاهش خونسازی، واکنش های حساسیت به نور، واکنش های حساسیت مفرط و مننژیت آسپتیک گزارش شد‌ه اند.

تداخل های دارویی: این دارو غلظت سرمی برخی از دارو‌ها مانند دیگوکسین، فنی‎توئین و پروکائین آمید را افزایش می دهد. مصرف همزمان تری‎متوپریم (یا کوتریموکسازول) با دارو‌های سمی برای کلیه به  ویژه سیکلوسپورین خطر بروز سمیت کلیه را افزایش می دهد. مصرف همزمان این دارو با متوترکسات و پیریمتامین خطر بروز کم خونی مگالوبلاستیک را افزایش می دهد.

مقدار مصرف

بزرگسالان: از راه خوراکی در درمان عفونت های حاد ۱۰۰میلی گرم یا ۲۰۰میلی گرم هر ۱۲ ساعت یا ۲۰۰میلی گرم یا ۳۰۰میلی گرم یک بار در روز استفاده می شود. در درمان عفونت های مزمن یا پیشگیری از بروز عفونت ۱۰۰میلی گرم در شب مصرف می شود. تا مقدار ۲۰میلی گرم در روز همراه داپسون برای درمان پنومونی ممکن است تجویز شود.

کودکان: در کودکان با سن ۶ هفته تا ۵ ماه، مقدار ۲۵میلی گرم، در کودکان با سن ۶ ماه تا ۵ سال، ۵۰ میلی گرم، و در کودکان با سن ۱۲-۶ سال، ۱۰۰میلی گرم دو بار در روز مصرف می شود که این مقدار در درمان عفونت های مزمن یا پیشگیری از بروز عفونت برای کودکان با سن ۶ ماه تا ۵ سال، ۲۵میلی گرم، و در کودکان با سن ۱۲-۶ سال، ۵۰ میلی گــــرم در شب می بــــاشد. برای کـــودکان مقـــــــادیر mg/kg 1-2 در شب را نیز می توان تجویز نمود.

اشکال دارویی

Tablet: ۱۰۰mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا