دسته‌بندی نشده

ATOVAQUONE + PROGUANIL

آتوواکن + پروگوانیل

ATOVAQUONE + PROGUANIL

موارد مصرف:

این دارو در درمان مالاریای خوش خیم، مالاریای حاد ناشی از فالسیپاروم و پیشگیری از ابتلا به مالاریای ناشی از فالسیپاروم مصرف می گردد.

هشدارها: در صورت بروز اسهال و استفراغ در بیمار و همچنین در درمان مالاریای مغزی و مالاریا با شرایط پیچیده با احتیاط مصرف شود.

عوارض جانبی: درد در ناحیه شکم، تهوع، استفراغ، اسهال، سرفه، سردرد، سرگیجه، بی خوابی، کابوس، افسردگی، بی اشتهایی، تب، جوش، خارش، ورم دهان و لثه، تپش قلب، اضطراب، مشکلات خونی، ریزش مو، التهاب کبد، افزایش ضربان قلب، کلستاز، توهم، تشنج، واسکولیت، زخم های دهانی و سندرم استیون-جانسون از عوارض جانبی این دارو هستند.

تداخل های دارویــــــی: غلظت پلاسمـــایی آتواکوان در صورت مصرف همزمان با ریفامپین، ریفامپیسین، متوکلوپرامید و تتراساکلین کاهش می یابد. غلظت پلاسمایی ایندیناویر توسط این دارو کاهش یافته و متابولیسم زیدوودین توسط آن مهار می شود.

نکات قابل توصیه: قرص را می توان در شیر یا غذا خرد کرد و سپس مصرف نمود.

مقدار مصرف
بزرگسالان: در درمان مالاریا چهار قرص ۱۰۰ /۲۵۰ یک  بار در روز به  مدت سه روز مصرف می شود. برای پیشگیری از مالاریا یک تا دو روز قبل از ورود به منطقه آلوده و تا یک هفته پس از ترک منطقه یک قرص ۱۰۰ /۲۵۰ به  صورت روزانه مصرف می شود.
کودکان: در درمان مالاریا با توجه به وزن کودک بین ۴-۲ قرص ۲۵-۵ /۶۲ یک  بار در روز به  مدت سه روز مصرف می شود. برای پیشگیری از مالاریا یک تا دو روز قبل از ورود به منطقه آلوده شروع شده و تا یک هفته پس از ترک منطقه با توجه به وزن کودک بین ۳-۱ قرص mg 62-5 /۲۵ روزانه مصرف می شود.

اشکال دارویی

Tablet: Atovaquone250mg+proguanil 100mg; Atovaquone62.5mg +proguanil 25mg

دکمه بازگشت به بالا