BIOLOGICAL/IMMUNOSUPPRESSANT MEDICINESVACCINES

BCG VACCINE

واکسن ب س ژ

BCG VACCINE

موارد مصرف:

واکسن BCG برای ایمن‎ سازی فعال علیه سل در کودکانی مصرف می شود که آزمون توبرکولین آن ها منفی می ‌باشد. از واکسن BCG در درمان کارسینومای موضعی مثانه نیز استفاده می ‌شود.

موارد منع مصرف:

در افراد دارای آزمون مثبت توبرکولین، افراد HIV مثبت بدون علامت، بیماران مبتلا به نقص ایمنی نباید مصرف شود. در درمان کارسینومای موضعی مثانه در بیماران مبتلا به بیماری ‌های تب‎دار، عفونت‎ های ادراری، وجود خون در ادرار، خونریزی مخاطی و عفونت سل فعال نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- از راه داخل  وریدی، زیرجلدی یا داخل جلدی نباید تزریق گردد.
۲- بین انجام بیوپسی، جراحی برداشت تومور، کاتتریزاسیون تروماتیک و مصرف داخل مثانه ای این واکسن باید ۱۴-۷ روز فاصله باشد.

عوارض جانبی: تب، بی‎اشتهایی، درد عضلانی، درد عصبی، عفونت منتشر سل، لنفادنوپاتی، زخم در محل مایه‎کوبی، واکنش ‌های لوپوئید، آنافیلاکسی از جمله عوارض جانبی واکسن BCG می باشند. تحریک پذیری مثانه، دفع ادرار دردناک، افزایش دفعات دفع ادرار، وجود خون در ادرار، عفونت یا التهاب دستگاه ادراری-تناسلی عوارض موضعی روی مثانه می‌ باشد.

تداخل‎ های دارویی: دارو‌های ضدمیکروبی، دارو‌هــــــــــای کاهنـــــده دستـــــگاه ایمنــــی، گلوکوکورتیکوئید‌ها و پرتودرمانی ممکن است در ایجاد پاسخ مناسب ایمنی مداخله کنند. واکسیناسیون با BCG می‌تواند حذف تئوفیلین را کاهش و بنابراین نیمه عمر آن را افزایش دهد.

نکات قابل توصیه
۱- این واکسن حاوی باکتری زنده می ‌باشد.
۲- قبل از تجویز، احتمال واکنش‌ های آلرژیک بررسی شود.
۳- واکسیناسیون فقط در مورد افراد با آزمون منفی توبرکولین توصیه می ‌شود.
۴- گاهی در کودکان لنفادنوپاتی غده لنفاوی اطراف موضع تزریق مشاهده می ‌شود که خود به خود برطرف می‌ شوند.
۵- متوسط مدت زمان پاسخ به درمان در کارسینومای مثانه بیشتر از ۴۸ ماه بعد از شروع درمان با این واکسن می ‌باشد.
۶- در مصرف داخل مثانه ای، بیمار ۴ ساعت قبل از تجویز دارو از نوشیدن مایعات باید خودداری کند و مثانه خود را قبل از مصرف دارو تخلیه نماید. بیمار باید دارو را در مثانه برای ۲ ساعت حفظ نماید.

مقدار مصرف: مقدار ۱میلی لیتر آب استریل برای تزریق به یک آمپول واکسن اضافه و ۰/۳-۰/۲میلی لیتر واکسن از راه پوستی تزریق شود. برای افرادی که بعد از ۳-۲ ماه آزمون توبرکولین آن ها هنوز منفی است، واکسیناسیون باید تکرار شود. در نوزادان با سن کمتر از یک ماه مقدار واکسن باید به نصف تقلیل یابد و یک نوبت واکسن بعد از سن یک سالگی مجدداً تزریق شود. در بیماران مبتلا به کارسینومای موضعی مثانه باید ۵۰ میلی گرم محتوای آمپول در ۵۰ میلی لیتر نرمال سالین مخلوط و به  وسیله یک لوله از راه پیشابراه وارد مثانه شود. این عمل باید هر هفته یک بار برای ۶ هفته ادامه یابد. بعد از آن هر ماه یک  بار برای حداقل ۱۲-۶ ماه بعد از شروع اولین درمان مصرف شود.

اشکال دارویی

Injection
Intravesical Injection

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا