ANTIHISTAMINES

CLEMASTINE

کلماستین

CLEMASTINE

موارد مصرف: کلماستین در درمان علامتی رینیت آلرژیک، التهاب آلرژیک ملتحمه، خارش ناشی از واکنش های آلرژیک و کهیر و به عنوان درمان کمکی شوک آنافیلاکتیک به کار می رود. این دارو اثرات آنتی  کولینرژیک نیز دارد.

موارد منع مصرف: مصرف این دارو در در صورت ابتلا به آسم ممنوع است.

هشدارها: احتمال بروز سرگیجه، اغتشاش شعور و کاهش فشار خون در بیماران سالخورده بیشتر است. در پرکاری تیروئید، بالا بودن فشار داخل چشم، پرفشاری خون و سایر بیماری های قلبی-عروقی، هیپرتروفی پروستات، احتباس ادرار، سابقه آسم و گلوکوم با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی: خواب ‎آلودگی و غلیظ شدن ترشحات، بثورات جلدی، کهیر، خستگی، سردرد، کم خونی، افت فشار خون، تپش قلب، وزوزگوش، احتباس ادرار و خشکی دهان و بینی از عوارض جانبی این دارو هستند.
تداخل های‎  دارویی: در صورت مصرف همزمان با دارو های کاهنده فشار خون و دارو های مضعف‎CNS ممکن است باعث افزایش اثر آنها گردد. مصرف این دارو با دارو های دارای سمیت گوشی ممکن است علایم سمی این داروها بر گوش از جمله وزوزگوش را بپوشاند. داروهای مهار کننده مونوآمین اکسیداز اثرات آنتی کولینرژیکی این دارو را افزایش می دهند.

نکات قابل توصیه
۱- به منظور کاهش تحریک گوارشی، همراه با غذا، آب یا شیر مصرف شود.
۲- احتمال بروز خواب آلودگی بعد از مصرف این دارو وجود دارد. بنابراین از کار با وسایلی که نیازمند هوشیاری است، مانند رانندگی، خودداری گردد.

مقدار مصرف

خوراکی
بزرگسالان: مقدار ۱میلی گرم،۳-۱ بار در روز مصرف می شود. حداکثر میزان مصرف دارو mg/ day ۶ است.
کودکان: برای کودکان با سن ۳-۱ سال ۰/۵-۰/۲۵میلی گرم، ۶-۳ ســــال ۰/۵میلی گرم و بـا ســن کمتر از ۱۲ ســــــال ۱-  ۰/۵میلی گرم ۲ بار در روز مصرف می شود.

تزریقی
بزرگسالان: مقدار mg/day 2-4به  صورت تزریق عضلانی تجویز می شود.
کودکان: مقدار mg/day 1-2 تجویز می شود.

اشکال دارویی

Tablet: ۱mg
Injection: ۱mg/ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا