ANTIHISTAMINES

CYPROHEPTADINE

سیپروهپتادین

CYPROHEPTADINE

موارد مصرف: سیپروهپتادین برای درمان آلرژی ناشی از تب یونجه، کهیر و درمان میگرن مصرف می شود.

موارد منع مصرف: در صورت وجود گلوکوم با زاویه بسته، بزرگی پروستات، انسداد گردن مثانه، زخم گوارشی انسدادی، و سالمندان نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- احتمال بروز سرگیجه، تسکین بیش از حد، اغتشاش شعور و کاهش فشار خون ناشی از مصرف این دارو در سالخوردگان بیشتر است.
۲- مصرف طولانی مدت این دارو ممکن است باعث خشکی دهان، گلودرد، عفونت دهان و گلو و پوسیدگی دندان شود.

عوارض جانبی: خشکی دهان و بینی، تاری دید، خواب ‎آلودگی، غلیظ شدن ترشحات نایژه و افزایش وزن، بثورات جلدی، کهیر، خستگی، سردرد، کم خونی، کاهش فشار خون، تپش قلب، وزوز گوش و احتباس ادرار از عوارض جانبی این دارو هستند.
تداخل های‎  دارویی: مصرف همزمان این دارو با مضعف‎‎ های CNS ممکن است اثرات مضعف آن ها را افزایش دهد. استفاده همزمان این دارو با دارو های آنتی‎ کولینرژیک اثرات جانبی آن را تشدید می کند. مصرف همزمان داروهای با سمیت گوشی مانند سالیسیلات‎ ها و وانکومایسین با این دارو ممکن است اثر سمی آن ها بر گوش از جمله وزوزگوش و سرگیجه را بپوشاند. داروهای مهارکننـــــده مونوآمین اکسیداز اثرات آنتی کولینرژیکی این دارو را افزایش می دهند.

نکات قابل توصیه
۱- احتمال افزایش وزن وجود دارد.
۲- به منظور کاهش تحریک گوارشی، بهتر است دارو همراه با غذا،آب یا شیر مصرف گردد.
۳- در صورت بروز خواب ‎آلودگی، از انجام کارهایی که نیاز به تمرکز حواس دارند، خودداری گردد.

مقدار مصرف

بزرگسالان: در درمان آلرژی مقدار۴میلی گرم،۴-۳ بار در روز و حداکثــر mg/day 32 مصرف می شود. در میگرن ۴میلی گرم تجویز که در صورت نیاز پس از نیم ساعت تکرار می شود. مقدار مصرف نگهدارنده آن ۴میلی گرم هر ۶-۴ ساعت است.

کودکان: در کودکان ۶-۲ سال،۲میلی گرم ۳-۲ بار در روز تا حداکثرmg/day 12و در کودکان ۱۴-۷ سال۴میلی گرم، ۳-۲ بار در روز و حداکثر mg/ day 16مصرف می شود.

اشکال دارویی

Tablet: ۴mg
Solution: ۲mg/5ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا