کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

نشریه علمی لنست: وضعیت COVID-19 ممکن است بدتر شود!

نشریه علمی لنست که یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین نشریات علمی پزشکی است، در سرمقاله اخیر خود به بررسی مختصر وضعیت همه‌گیری جهانی COVID-19 در تمام نقاط دنیا پرداخته است.

در این سرمقاله به کشورهایی که بیش‌ترین تعداد مبتلایان به COVID-19 در آن ثبت شده است، از جمله آمریکا، برزیل و هند، اشاره شده است. وضعیت روبه‌وخامت آفریقای جنوبی نیز با از سرگیری پروازهای داخلی بدتر خواهد شد. همچنین به این گفته ترامپ نیز اشاره شده که در روز ۴ جولای گفته بود «ویروس در ۹۹٪ موارد بی‌خطر است». در همین روز ۱۲۸۴۸۱ مورد جدید ابتلا در آمریکا شناسایی شده بود.

در کشورهای با حکومت دیکتاتوری در آسیای میانه، از جمله ترکمنستان و تاجیکستان، آمارها یا وجود ندارد یا دسترسی به آمارها برای WHO امکان‌پذیر نیست. این کشورها نظام سلامت ضعیفی دارند و از این جهت ممکن است با بحران دامنگیری مواجه شوند.

این سرمقاله به ناحیه مدیترانه شرقی (که ایران هم جزو آن است) اشاره می‌کند که تعداد موارد ابتلا همچنان بالاست. با این حال وضعیت کشورهای حاشیه خلیج فارس، از جمله عربستان، با داشتن منابع مالی سرشار، با سایر کشورهای منطقه که فقر گسترده‌ای دارند، تفاوت اساسی دارد.

در هند و آمریکای جنوبی نیز بحران مانند سایر مناطق در حال شعله‌ورترشدن است. Pan American Health Organization به‌علت عدم پرداخت بودجه توسط کشورهای قاره آمریکا در لبه تعطیلی است.

با توجه به مطالعات سرولوژی، هنوز تعداد بسیاری از افراد به COVID-19 مبتلا نشده‌اند. از این رو بیش‌تر افراد در معرض خطر هستند. ممکن است هنوز بدترین اتفاقات رخ نداده باشد.


منبع:
https://www.thelancet.com/pdfs/journals/lancet/PIIS0140-6736(20)31517-8.pdf

دکمه بازگشت به بالا