آموزش همگانیکوروناویروس جدید
موضوعات داغ

خلاصه اطلاعات مفید برای مردم در مورد بیماری کرونا

«ترجمه و تدوین: دانشگاه علوم پزشکی تبریز»

رعایت احتیاطات شامل:

 1. دستها را مرتب با آب و صابون بشوییم (شستن دستها قبل از خوردن غذا و نوشیدنی ها،هنگام ورود به منزل، بعد از لمس سطوح، بعد از سرویس بهداشتی و… به مدت حداقل ۲۰ ثانیه)
 2. فاصله یک و نیم متری با افراد دیگر را رعایت نماییم.
 3. در خانه بنشینیم و فقط در مواقع ضروری از منزل خارج شویم.
 4. از دست دادن و روبوسی کردن و در آغوش گرفتن دیگران جدا خودداری کنیم.
 5. در موقع سرفه و عطسه حتما جلوی دهان و بینی را با دستمال و یا قسمت داخلی آرنج بپوشانیم.

 استفاده از  ماسک فقط در موارد زیر توصیه میشود:

 • افرادی که خودشان علایم تنفسی مثل سرفه و عطسه دارند.
 • افرادی که از بیماران کرونایی مراقبت می کنند.
 • حضوردر محل های شلوغ و پر ازدحام که رعایت فاصله یک و نیم متری امکان پذیر نیست.

با توجه به اینکه کرونا ویروس از طریق بینی، چشم و دهان وارد بدن می شود بنابراین رعایت احتیاطات و در راس آن شستشوی مرتب دست ها اکیدا توصیه می گردد.

سوال و جواب های کرونا
(مرجع سایت سازمان بهداشت جهانی مورخ ۲۰ اسفند ۹۸)


استفاده از ماسک
چه مواقعی از ماسک استفاده کنیم؟

 • اگر سالم هستید، تنها در صورت مراقبت از شخصی که مشکوک به عفونت کرونا ویروس ۲۰۱۹ است، باید ماسک بپوشید.
 • اگر سرفه می کنید یا عطسه می کنید، ماسک بپوشید.
 • استفاده از ماسک همراه با رعایت بهداشت دست (ضدعفونی با محلول حاوی الکل و یا شستن با آب و صابون)، مؤثر است.
 • اگر ماسک می پوشید، باید روش استفاده صحیح را بدانید و به درستی از آن استفاده کنید.

نحوه استفاده، پوشیدن و دور ریختن ماسک

 • قبل از قرار دادن ماسک، دستان خود را با محلول حاوی الکل ضد عفونی و یا با آب و صابون بشویید.
 • دهان و بینی را با ماسک بپوشانید و مطمئن شوید که هیچ شکافی بین صورت و ماسک شما نباشد.
 • در حین استفاده از ماسک آن را لمس نکنید.
 • به محض مرطوب شدن ماسک، آن را تعویض کنید و از ماسک های یکبار مصرف استفاده کنید.
 • برای برداشتن ماسک، آن را از پشت جدا کنید (جلوی ماسک را لمس نکنید)؛ بلافاصله در سطل درب دار بیاندازید. دستان خود را با آب و صابون بشویید و یا با محلول حاوی الکل ضدعفونی کنید.

استحمام حمام گرم مانع از بروز بیماری کورونا ویروس نمی شود
دوش گرفتن حمام گرم مانع ابتلا به کرونا ویروس ۲۰۱۹ نمی شود. بدون در نظر گرفتن دمای حمام یا دوش، دمای طبیعی بدن در حدود ۳۶/۵ تا ۳۷ درجه سانتی گراد باقی می ماند. در واقع، حمام گرم با آب بسیار گرم می تواند مضر باشد، زیرا می تواند شما را بسوزاند. بهترین راه برای محافظت از خود در برابر کرونا ویروس ۲۰۱۹ تمیز کردن مکرر دست ها است. با این کار ویروس های موجود در دستان خود را از بین می برید و با لمس نکردن چشمان، دهان و بینی خود، از ابتلا به عفونت جلوگیری می کنید.

هوای سرد و برف نمی تواند ویروس کرونا جدید را بکشد
دلیلی بر این باور نیست که هوای سرد می تواند کرونا ویروس جدید یا بیماری های دیگر را از بین ببرد. دمای طبیعی بدن انسان بدون در نظر گرفتن دمای خارجی یا آب و هوا در حدود ۳۶.۵ درجه سانتیگراد تا ۳۷ درجه سانتی گراد باقی می ماند. مؤثرترین راه برای محافظت از خود در برابر کرونا ویروس جدید این است که مرتباً دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید.

ویروس کرونا جدید نمی تواند از طریق گزش پشه منتقل شود
تا به امروز هیچگونه اطلاعات و مدرکی مبنی بر انتقال کرونا ویروس جدید توسط پشه ها وجود ندارد. کرونا ویروس جدید یک ویروس تنفسی است که در درجه اول از طریق قطرات ایجاد شده سرفه یا عطسه از فرد آلوده به ویروس، یا از طریق قطرات بزاق یا ترشحات از بینی گسترش می یابد. برای محافظت از خود، مرتباً دست های خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید. همچنین از تماس نزدیک با افرادی که سرفه و عطسه می کند خودداری کنید.

آیا خشک کن های دستی در کشتن کرونا ویروس جدید موثر هستند؟
خشک کن های دستی در از بین بردن کرونا ویروس ۲۰۱۹  مؤثر نیستند. برای محافظت از خود در برابر کرونا ویروس جدید، شما باید مرتباً دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید. پس از تمیز کردن دستان، باید آنها را با استفاده از حوله های کاغذی یا خشک کن هوا کاملاً خشک کنید.

 آیا اسپری کردن الکل یا کلر در بدن شما می تواند کورونا ویروس جدید را نابود کند؟
خیر. اسپری کردن الکل یا کلر در بدن شما ویروس هایی را که قبلاً وارد بدن شما شده اند، از بین نمی برد. پاشیدن چنین موادی می تواند برای لباس یا غشاهای مخاطی (یعنی چشم، دهان) مضر باشد. توجه داشته باشید که هم الکل و هم کلر می توانند برای ضد عفونی کردن سطوح مفید باشند، اما لازم است طبق توصیه های مناسب از آنها استفاده شود.

آیا حیوانات خانگی در خانه می توانند ویروس کرونا جدید ۲۰۱۹ را گسترش دهند؟
در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر آلوده شدن حیوانات خانگی مانند سگ یا گربه وجود ندارد. با این حال، همیشه خوب است که بعد از تماس با حیوانات خانگی، دستان خود را با صابون و آب بشویید. این شما را در برابر باکتری های متداول مانند E.coli و Salmonella محافظت می کند که می توانند بین حیوانات اهلی و انسانها منتقل شوند.

آیا واکسن های ضد پنومونی شما را در برابر ویروس کرونا جدید محافظت می کنند؟
واکسنهای علیه پنومونی، مانند واکسن پنوموکوکی و واکسن هموفیلوس آنفلوانزا نوع B، محافظی در برابر کرونا ویروس جدید نیستند. (فعلا واکسنی برای ویروس کرونای جدید ۲۰۱۹ وجود ندارد)

 آیا به طور مرتب شستشوی بینی شما با سرم  می تواند از بروز عفونت با کروناویروس جدید جلوگیری کند؟
نه. هیچ مدرکی مبنی بر شستشوی منظم بینی با محلول نمکی وجود ندارد که مردم را از عفونت با کروناویروس جدید محافظت می کند. شواهد محدودی وجود دارد مبنی بر اینکه شستشوی مرتب بینی با محلول های نمکی می تواند به افراد در بهبودی سریعتر از سرماخوردگی کمک کند. اما، شواهدی مبنی بر شستشوی بینی جهت جلوگیری از عفونت های تنفسی نشان داده نشده است.

آیا خوردن سیر می تواند به جلوگیری از عفونت با ویروس کرونا جدید کمک کند؟
سیر یک ماده غذایی سالم است که ممکن است خاصیت ضد میکروبی داشته باشد. با این حال، هیچ شواهدی از این بیماری در دست نیست که خوردن سیر، مردم را از کورونا ویروس جدید محافظت کند.

آیا ویروس کرونا جدید روی افراد مسن تأثیر می گذارد یا افراد جوان نیز مستعد هستند؟
افراد در هر سنی می توانند توسط کرونا ویروس جدید آلوده شوند. افراد مسن و افراد دارای بیماری های زمینه ای (مانند آسم، دیابت، بیماری های قلبی-عروقی) بیشتر در معرض ابتلا به بیماری کرونا ویروس بوده و به شدت آسیب پذیرتر می باشند.
سازمان بهداشت جهانی به افراد در هر سنی توصیه می کند که برای محافظت از خود در برابر کرونا ویروس، با رعایت بهداشت خواب و بهداشت تنفسی مناسب، قدم بردارند.

آیا آنتی بیوتیک ها در جلوگیری و معالجه کورناو ویروس جدید مؤثر هستند؟
نه، آنتی بیوتیک ها علیه ویروس ها کار نمی کنند، بلکه در برابر باکتری ها مفید هستند. آنتی بیوتیک ها، نباید به عنوان ابزاری برای پیشگیری یا درمان ویروس کرونا جدید استفاده شوند. لذا، اگر شما در بیمارستان بستری هستید، ممکن است آنتی بیوتیک دریافت کنید زیرا در درمان عفونت های باکتریایی در هنگام عود کرونا ویروس موثر است.

توصیه های مهم :

 • در خانه بمانیم.
 • فاصله ۱.۵ متری با افراد را رعایت نماییم.
 • دستان خود را مرتب بشوییم.
 • از دست زدن به بینی، چشم ها و دهان اکیدا خودداری نماییم.
 • در صورت داشتن علائم تنفسی (سرفه، لرز یا گلودرد، تبدار یا بدون تب) و بدون تنگی نفس استراحت کنید و در قرنطینه خانگی بمانید.
 • در صورت داشتن علائم تنفسی (سرفه یا لرز یا گلودرد، تبدار یا بدون تب) به همراه تنگی نفس ضمن استفاده از ماسک جهت ویزیت پزشک به یکی از مراکز خدمات جامع سلامت، کلینیک های ویژه دانشگاه علوم پزشکی و یا بیمارستان مراجعه نمایید.
دکمه بازگشت به بالا