اخبار سلامت

واریانت جدیدی از ویروس SARS-CoV-2 در انگلستان شناسایی شد

شهر لندن و بخشی از جنوب شرقی انگلستان از فردا با بالاترین سطح اعلان خطر Tier3 status و محدودیت کامل خروج از محدوده تعیین شده مواجه هستند. این امر به دنبال افزایش ناگهانی موارد ابتلاست.

وزارت بهداشت انگلستان اعلام نموده که یک واریانت جدید از ویروس SARS-CoV-2 را در انگلستان شناسایی نموده است که سرایت و بیماری‌زایی بسیار سریع‌تری دارد.

در حال حاضر ۱۰۰۰ مورد ابتلا از آن کشف و ثبت شده که عمدتا در جنوب شرقی انگلستان است. وی افزود اکنون که ویروس سریع‌تر شده ما نیز باید سریع‌تر شویم لذا قرنطینه شدیدتر موسوم به Tier3  از جمله آن است.  مردم تنها مجاز به دیدار بستگان درجه یکی هستند که در اماکن عمومی تردد ندارند. کلیه خدمات عمومی بجز پیک‌های غذا و ملزومات حیاتی نیز تعطیل می‌شوند.
وزارت بهداشت انگلستان این واریانت را به WHO  گزارش نموده اما کماکان در حال تحلیل یافته‌ها می‌باشند.

ظاهرا واریانت جدید هم سریع‌تر گسترش می یابد و هم بیماری جدی‌تری ایجاد می‌کند

خوشبختانه اطلاعات اولیه حاکی از آن است که بعید است این واریانت به واکسن جواب ندهد، هرچند برای نظر قطعی‌تر نیاز به گذشت زمان بیشتری‌ است.

اکنون بحث بستن دوباره مدارس در نقاطی که گشایش شده و تاخیر در بازگشایی کالج‌ها و دانشگاه‌ها مطرح است. وزارت بهداشت انگلستان معتقد است اعمال قرنطینه به واکسیناسیونی که به تازگی آغاز گشته فرصت اثر بیشتری می‌دهد. از هفته آتی پزشکان عمومی در مراکز بهداشتی واکسیناسیون برای جمعیت عمومی را در انگلستان آغاز می‌کنند. بزرگترین مشکل واکسیناسیون برای واکسن فایزر زنجیره سرد دشوار آن است. انگلستان منتظر اجازه تزریق واکسن آکسفورد می‌باشد.

نتیجه می‌گیریم که پیدایش واریانت‌های جدید باید در همه کشورها مد نظر بوده و آزمایشات لازم ژنتیکی بر روی ویروس عامل در صورت افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان و یا بروز علائم و یا شدت‌های جدید بیماری انجام شود. از طرف دیگر تعجیل در واکسیناسیون امر معقولی است که البته باید با احتیاط کامل در انتخاب واکسن از بین موارد موجود باشد.
ضمنا اگر موتاسیون بر پارتیکل و یا ژنوم مورد استفاده در واکسن‌ها اثر نگذارد، بعید است واریانت‌های جدید بتوانند از اثر واکسن فرار کنند.


دکتر حسن رودگری، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
کارگروه تازه‌های علمی کرونا سازمان نظام پزشکی کشور

منبع:
Medscape 15 Dec 2020

دکمه بازگشت به بالا