کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

اقدامات پیشگیری از کرونا

پاسخ به پرسش آیا صحبت کردن با فرد ناقل و بدون علامت بیماری کووید 19 موجب انتقال ویروس خواهد شد

دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه راهنمای (پاسخ به پرسش آیا صحبت کردن با فرد ناقل و بدون علامت بیماری کووید ۱۹ موجب انتقال ویروس خواهد شد) را منتشر کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشکده بهداشت، به شخص آلوده به عامل بیماری عفونی، ناقل گفته می شود که علائم بیماری را از خود نشان نمی دهد اما ممکن است عامل عفونی را به دیگران انتقال دهد. یکی از بزرگ ترین نگرانی ها درباره ی ویروس کرونا این است که بسیاری از بیماران با نتیجه آزمایش مثبت از نظر ابتلا به کرونا، به هیچ وجه علائمی از خود نشان نداده اند. ناقلین بیماری کرونا ممکن است افراد بی شماری و به ویژه خانواده های خود را بیمار کنند. با توجه به اینکه ویروس کرونا می تواند از طریق قطرات تنفسی فرد مبتلا به بیماری در حین سرفه، عطسه و یا صحبت کردن منتقل شود، این سؤال مطرح می شود که آیا در زمان صحبت کردن فرد ناقل در منزل، احتمال انتقال ویروس بیماری کرونا به دیگران وجود دارد؟

شواهد حاکی از آن است که افراد ناقل (از نظر بیماری کرونا) که علائمی ندارند، می توانند ویروس را منتقل نمایند، اما اینکه ناقلین چگونه ویروس را به سایرین منتقل می کنند دقیقا مشخص نیست. تقریباً ۸۰ درصد موارد ابتلا به بیماری کووید ۱۹، موارد خفیف بوده و برخی از کارشناسان تخمین می زنند که تا ۵۰ درصد از مبتلایان ممکن است ناقلین بدون علامت باشند. نتایج حاکی از یک مطالعه نشان داد که یک ناقل بدون علامت، ممکن است تا ۵ نفر را مبتلا کند. اهمیت ناقل بدون علامت به عنوان منبع عفونت، بستگی به پراکندگی آن در جمعیت، میزان و مدت انتشار ویروس از فرد، شغل فرد، عادات رفتاری، عادات زندگی، طیف وسیعی از فعالیت ها و اقدامات بهداشتی دارد، اما تماس های نزدیک و از جمله تماس در منزل، شانس بیشتری برای آلوده شدن نسبت به جمعیت عمومی را به دنبال دارند. نتایج برخی مطالعات نشان داده اند که فرد ناقل، در زمان صحبت، عطسه یا سرفه می‌تواند ویروس را در هوا منتشر کند. بنابراین در تماس های نزدیک و از جمله تماس در منزل، در زمان صحبت کردن فرد ناقل، احتمال انتقال ویروس به دیگران وجود دارد.

با توجه به راه های اصلی انتقال بیماری از فرد مبتلا، احتمال انتقال ویروس از طریق صحبت کردن فرد ناقل در فاصله فیزیکی نزدیک وجود دارد. بنابراین توصیه می شود افرادی که به مناطق پرخطر از لحاظ شیوع ویروس کرونا رفت و آمد دارند و یا کارکنان بهداشت و درمان که با بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در تماس بوده و احتمال ناقل بودن آنان وجود دارد، فاصله فیزیکی خود را در منزل با سایر اعضای خانواده رعایت کنند.

دکمه بازگشت به بالا