کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، در هنگام خرید چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران
مقدمه:
با توجه به اینکه ویروس کرونا مدت زمانی را در سطوح مختلف محیطی باقی می‌ماند، بنابراین تماس با این سطوح آلوده می‌تواند باعث انتقال ویروس به افراد، ایجاد بیماری و انتقال آن به دیگران شود. مراکز خرید به دلیل ازدحام جمعیت و رفت و آمد افراد مختلف، می‌تواند یکی از منابع مهم انتقال ویروس کرونا باشد. بنابراین رعایت نکات بهداشتی در صورت حضور در این مراکز، نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا دارد.

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال:

با توجه به این‌که منابع احتمالی آلودگی به ویروس کرونا در مراکز خرید وجود دارد، لازم است در این مکان‌ها نکات زیر را رعایت کنید:

  • از تماس دست‌ها با سطوحی که می‌توانند منبع آلودگی به ویروس باشند خودداری کنید.
  • از تماس دست‌ها با چشم، دهان و بینی در حین خرید خودداری کنید.
  • از تماس با فاضلاب یا جریانات آب موجود در فروشگاه‌ها خودداری کنید.
  • در فضاهای عمومی، حداقل فاصله یک متر با سایر افراد را رعایت کنید. به خصوص، فاصله خود را از افرادی که سرفه یا عطسه می‌کنند یا علائمی از تب دارند حفظ کنید.
  • در صورت مراجعه به نانوایی، از منتظر ماندن در صف و پهن کردن نان بر روی میز نانوایی خودداری کنید؛ برای بریدن و خرد کردن نان به هیچ وجه از چاقو و برس‌های عمومی که معمولاً در نانوائی‌ها وجود دارد استفاده نکنید؛ اگر از نایلون برای حمل نان به منزل استفاده می‌کنید آن را داخل خانه نبرید و پس از خارج کردن نان آن را دور بیندازید.
  • درصورت تماس با محصولات حیوانی نظیر گوشت، حتما دست‌های خود را با آب و صابون شست و شو دهید.
  • پس از برداشتن ماسک از روی صورت، فورا ماسک را در سطل زباله درب‌دار بیندازید و دست‌های خود را با آب و صابون مایع و یا مواد ضدعفونی کننده الکل‌دار مناسب (۶۰ الی ۷۰ درصد) به مدت حداقل ۲۰ ثانیه شستشو دهید.

نتیجه گیری :

حتی‌الامکان از حضور در مراکز خرید عمومی و پرازدحام خودداری کنید. در صورت الزام به حضور در اماکن پرازدحام و شلوغ نظیر فروشگاه‌ها، مراکز خرید یا نانوایی، از تماس با اشیا و یا سطوح خودداری کنید، قبل از شستشوی دست‌ها، از تماس دست با چشم، دهان و بینی پرهیز کنید. فاصله مناسب (حداقل یک متر با سایر افراد) را رعایت کنید و پس از بازگشت به منزل، دست‌های خود را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه شستشو دهید و درصورت استفاده از ماسک با رعایت نکات بهداشتی آن را درآورده و در سطل زباله درب‌دار بیندازید.
منابع:

  1. https://www.who.int/images/default-source/health-topics/coronavirus/social-media-squares/blue-8.png
  2. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/index.html?CDC_AA_refVal=https%3A%2F%2Fwww.cdc.gov%2Fcoronavirus%2F2019-ncov%2Fpreparing-individuals-communities.html
  3. http://dolat.ir/detail/335542
دکمه بازگشت به بالا