کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

آیا راز موفقیت ژاپن در برابر ویروس کرونا استفاده همگانی از ماسک است؟

زمانیکه کروناویروس به ژاپن رسید مردم کاری را انجام دادند که بطور نرمال انجام میدادند: آنها ماسک زدند.

پوشاندن صورت (با ماسک) چیز جدیدی در ژاپن نیست و در طول فصول آنفلونزا و آلرژی قطارها مملو از مسافرانی است که نیمی از صورت خود را پشت ماسک جراحی سفید پوشانده اند.

وقتی در اوایل امسال اخبار ویروس عجیب از چین منتشر شد، ژاپن اولین مورد (عفونت) را گزارش کرد.

درحالیکه در ابتدا CDC بیان کرد ماسک زدن ضروری نیست اگر فرد بیمار نباشد در توکیو استفاده از آن در حال افزایش بود.

زمانیکه ماسکهای کاغذی (یکبار مصرف) تمام شد،دولت ژاپن ماسکهای پارچه ای را در آپریل (به خانه ها) پست کرد که حدود ۴۰۰ میلیون دلار هزینه داشت.

و وقتی مردم دیدند ماسکها برای بسیاری از بزرگسالان کوچک است جوکها ساخته شد و ماسکها(ی ارسالی) سمبل شکست دولت در برابر کرونا شد.

در ماههای اولیه ی پاندمی بنظر می رسید ژاپن خیلی قوانین اپیدمیولوژیکی را دنبال نمیکند، عمدا آزمایش کردن(افراد) را محدود کرده و دستور قرنطینه نمیدهد. بنطر می رسید درجاییکه بدترین شیوع درحال اتفاق است همه چیز اشتباه است با فاصله اجتماعی کم، کلوبها و بارها همچنان فعال و حمل و نقل عمومی شلوغ.
محقق دانشگاه سان فرانسیسکو Jeremy Hiward که روی استفاده از ماسک مطالعه کرده است معتقد است یک چیزی که ژاپن درست انجام داد (استفاده از) ماسک بود.

مسولان ژاپنی در نهایت خواستند که کلوبها و بارها و سایر مشاغل تعطیل شوند و کارمندان دورکاری کنند، درآغاز مارچ مدارس بسته شد خیلی زودتر از بیشترِ کشورها و مراسم بزرگ فرهنگی و ورزشی کنسل شد، هیچ یک از این محدودیت ها اجباری نبود.

اما یکی از واضح ترین واکنشهای ژاپن زدن ِ ماسک برای محافظت خود و دیگران با هزینه کم بوده است.
تجربیات نشان داده ماسک می تواند بطور موثر انتشار قطرات تنفسی را که ممکن است حاوی ویروس باشند بلاک کند حتا اگر فرد هیچ علامتی از بیماری نداشته باشد،همچنین ماسک زدن بطور معناداری انتشار قطرات حاصل از صحبت کردن را مهار می کند.

همچنان بیشترِ داشمندان معتقدند ماسک به تنهایی کافی نیست و فاصله اجتماعی هم لازم است.

Japan’s Coronavirus Numbers Are Low. Are Masks the Reason? – The New York Times
https://www.nytimes.com/2020/06/06/world/asia/japan-coronavirus-masks.html

دکمه بازگشت به بالا