کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

دلیل اصلی استفاده از ماسک

  • اگر در مورد ضرورت استفاده از ماسک و دلیل آن و انواع آن سردرگم هستید، تنها نیستید. COVID-19 یک بیماری جدید است و ما هر روز چیزهای جدیدی در مورد آن می‌آموزیم. با این حال، بسیاری از سردرگمی‌ها در مورد ماسک ناشی از تلفیق دو عملکرد بسیار متفاوت ماسک است.
  • ماسک برای برای محافظت از فرد در برابر آلوده‌شدن یا برای محافظت دیگران در برابر فرد آلوده استفاده می‌گردد. کاربرد اول، یعنی محافظت از فرد در برابر آلوده‌شدن دشوار است: برای این کار به ماسک‌های تنفسی درجه یک پزشکی، fit مناسب، و قراردادن و برداشتن دقیق احتیاج دارد.
  • اما برای جلوگیری از انتقال به دیگران نیز می‌توان ماسک پوشید و این مهم‌ترین کاربرد آن‌ها برای جامعه است.
  • مسیر کلیدی انتقال COVID-19 از طریق قطراتی است که از دهان ما خارج می‌شود. این قطرات نه‌تنها موقع سرفه یا عطسه، بلکه هنگام صحبت‌کردن نیز از دهان خارج می‌شوند.
  • بخشی از این قطرات به‌سرعت تبخیر می‌شوند و به ذرات ریز تبدیل می‌گردند و در این حالت جلوگیری از استنشاق آن توسط افراد نزدیک سخت می‌شود. این امر به‌ویژه برای پزشکان و پرستارانی که تمام روز با افراد بیمار در تماسند، مهم است.
  • کارکنان بخش سلامت همچنین در معرض آسیب‌هایی نظیر لوله‌گذاری هستند که ذرات بسیار ریزی ایجاد می‌کنند که ممکن است ساعت‌ها در هوا باقی بمانند.

اما نگرانی متقابل نیز وجود دارد: خروج یا انتقال ذرات از فردی که ماسک استفاده می‌کند به دنیای خارج. از نظر تاریخی، پژوهش کمتری در مورد این ذرات خارج‌شده انجام شده است، اما کنترل آن (که به‌عنوان «کنترل منبع» نیز شناخته می‌شود) برای جلوگیری از گسترش بیماری از شخص به شخص بسیار مهم است.

خبر خوب این است که جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران از طریق ذرات خارج‌شونده نسبتاً آسان است. این کار مانند توقف آب از شیلنگ درست در نزدیک منبع با خاموش‌کردن شیر آب است؛ در مقایسه با گرفتن همه قطرات آب پس از خروج از شیلنگ که بسیار سخت‌تر است. تحقیقات نشان می‌دهد که حتی یک ماسک پارچه‌ای تعداد ذرات ویروس ساطع‌شده از دهان را به میزان چشم‌گیری کاهش می‌دهد: حتی تا ۹۹ درصد.

ترجمه: ردا
منبع اصلی: corona.ir

دکمه بازگشت به بالا