BLOOD PRODUCTS/MODIFIERS/VOLUME EXPANDERSDEXTRAN

DEXTRAN

دکستران

DEXTRAN

موارد مصرف:

دکستران در مواردی که نیاز به جایگزین سازی مایعات باشد و برای افزایش کوتاه مدت حجم خون در درمان کمی حجم خون، شوک‌ های ناشی از کمی حجم خون و پیش گیری از اختلالات ترومبو آمبولیک پس از اعمال جراحی به  کار می رود.

موارد منع مصرف:

در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی شدید، اختلالات خونی از قبیل کمبود فیبرینوژن خون، ترومبوسیتوپنی و نارسایی کلیه نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- در نارسایی کلیه، خونریزی، نارسایی کبدی مزمن، بیماران با خطر ادم ریوی یا نارسایی قلبی با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- فشار وریدهای مرکزی باید در شروع انفوزیون اندازه گیری شود. بیمار باید در مراحل اولیه انفوزیون به دقت تحت نظر قرار گیرد و در صورتی که علائم واکنش ‌های آنافیلاکتیک،کم ادراری یا نارسایی کلیه بروز نمود، انفوزیون فوراً باید قطع شود.
۳- هماتوکریت نباید به حد پایین ‌تر از ۳۰% افت نماید. تمام بیماران باید از لحاظ علائم اولیه بروز اختلالات خونریزی مورد بررسی قرار گیرند.
۴- کمبود فاکتورهای انعقادی باید تصحیح شود و تعادل مایعات و الکترولیت ‌ها برقرار شود. دهیدراتاسیون باید قبل یا طی انفوزیون دکستران تصحیح شود تا حجم کافی از ادرار برقرار باشد.
۵- دکستران ممکن است با آزمون تعیین گروه های خونی یا اندازه گیری های بیوشیمیایی تداخل داشته باشد، لذا این آزمون ها باید قبل از شروع انفوزیون انجام شوند.

عوارض جانبی: واکنش‌ های حساسیت مفرط از قبیل تب،‌ احتقان بینی، درد مفاصل، کهیر، افت فشار خون، اسپاسم برونش، تهوع، استفراغ، خس ‌خس سینه با مصرف این دارو گزارش شده است.

تداخل های دارویی: اثر ضدانعقادی هپارین ممکن است توسط دکستران افزایش یابد.

مقدار مصرف: در شوک، ابتدا برای افزایش سریع حجم پلاسما ۱۰۰۰-۲۵۰میلی لیتر با سرعت ml/min ۲۰-۴۰ انفوزیــــــون می ‌شود. حداکثر مقدار توصیه شده ml/kg ۲۰ طی ۲۴ ساعت اول و سپس mg/kg/day ۱۰ می ‌باشد. درمان نباید بیش از ۳ روز ادامه یابد. برای پیش گیری از آمبولی ریوی یا ترومبوز وریدها در بیماران در معرض خطر که متحمل جراحی شده‌ اند، مقدار ۱۰۰۰-۲۵۰ میلی لیتر طی ۴ تا ۶ ساعت درحین جراحی یا بلافاصله پس از جراحی تجویز می ‌شود و یک مقدار ۵۰۰ میلی لیترنیز باید در روز بعد از جراحی و در بیماران در معرض خطر بالا، یک روز درمیان به  مدت ۲ هفته پس از عمل جراحی تجویز شود.

اشکال دارویی

(Injection: 500ml (Dextran 6%+NaCl 0.9%

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا