BLOOD PRODUCTS/MODIFIERS/VOLUME EXPANDERSCOLONY STIMULATING FACTORS

FILGRASTIM

فیلگراستیم

FILGRASTIM

موارد مصرف:

این دارو در درمان نوتروپنی ناشی از شیمی درمانی، در بیماران مبتلا به سرطان‌ های بدخیم غیرمیلوئیدی که دارو‌های ضدسرطان کاهنده مغز استخوان دریافت می کنند، درمان کمکی تسریع بهبود میلویید در بیمارانی که تحت عمل جراحی پیوند مغز استخوان، درمان نوتروپنی مزمن شدید و درمان نوتروپنی مقاوم در عفونت ‌های HIV پیشرفته به  کار می ‌رود.

موارد منع مصرف:

در صورت وجود نوتروپنی شدید مــــــــــادرزادی (Kostman’s syndrom) با ســــایتوژنیک غیرطبیعی نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- در صورت وجود تعداد زیاد سلول ‌های جوان میلویید لوکمیک در مغز استخوان یا خون محیطی، حساسیت به فاکتور‌های محرک کلونی، لوسمی میلویید حاد ثانویه و بیماری سلول‌ های داسی شکل با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- طی مدت مصرف دارو، شمارش تام سلول‌ های خون از جمله شمارش افتراقی گویچه های سفید و پلاکت ها ضروری است. مصرف دارو در بیمارانی که علائم انفیلتراسیون ریوی بروز نماید، باید متوقف گردد. گزارشاتی از بروز سندرم دیسترس تنفسی حاد به  دنبال انفیلتراسیون ریوی وجود دارد. بیماران با سابقه انفیلتراسیون ریوی یا پنومونی ممکن است بیش تر در معرض خطر باشند.
۳- زمان تزریق وریدی باید حداقل ۳۰ دقیقه باشد، زیرا کارایی دارو در اثر تزریق سریع از بین می‌ رود.
۴- فاکتور محرک کلونی نباید طی ۲۴ ساعت قبل یا پس از مصرف آخرین نوبت شیمی درمانی یا طی ۴ ساعت قبل یا پس از پرتودرمانی به  دلیل حساسیت ذاتی سلول ‌های خون ساز در حال تقسیم به دارو‌های شیمی درمانی سیتوتوکسیک و اشعه پرتودرمانی، مصرف شود.
۵- بدلیل احتمال بروز پارگی اندازه طحال بایستی کنترل شود.
۶- در صورتی که دارو به  مدت بیش از ۶ ماه مصرف می ‌شود، باید چگالی استخوان کنترل شود.

عوارض جانبی: اختلالات معده ای-روده ای، بی اشتهایی، سردرد، آستنی، تب، دردهای عضلانی-اسکلتی، درد استـــــخوان، جــــوش، آلوپسی، لکوسیتوز شدید، قرمزی یا درد در محل تزریق زیرجلدی، واکنش آلرژیک یا آنافیلاکتیک، بزرگ شدن طحال،‌ آریتمی گذرای فوق-بطنی و التهاب عروق با مصرف این دارو گزارش شده است.

تــــداخل ‎های دارویـــــی: مصــــرف همزمـــــان فیلگراستیم با فلوئورواوراسیل باعث تشدید نوتروپنی ‎می شود.

نکات قابل توصیه: در صورت بروز علائم و نشانه‎‌ های عفونت (شامل تب و لرز) به پزشک مراجعه شود.

مقدار مصرف
بزرگسالان: در نوتروپنی ناشی از شیمی درمانی، از طریق وریدی یا زیرجلدی mcg/kg ۵ یک بار در روز، ۲۴ ساعت پس از مصرف آخرین نوبت داروی شیمی درمانی تزریق می ‌شود. این درمان ممکن است تا ۲ هفته ادامه داشته باشد، تا زمانی که شمارش تام نوتروفیل به ۱۰۰۰۰ در میلی لیتر برسد. مقدار مصرف دارو را می توان با مقادیر mcg/ kg ۵ برای هر دوره شیمی درمانی افزایش داد. در تسریع بهبود میلویید در بیمارانی که تحت عمل پیوند مغز استخوان هستند، از راه انفوزیون وریدی (طی ۲۴-۴ ساعت) یا زیرجلدی مقدار mcg/ kg ۱۰به  مدت ۲۱ روز مصرف می ‌شود که ۴-۲ ساعت پس از انفوزیون مغز استخوان و حداکثر ۲۴ ساعت پس از مصرف آخرین نوبت داروی شیمی درمانی شروع می‌ شود. در نوتروپنی مزمن شدید از نوع مادرزادی، mcg/kg ۶ دو بار در روز و در نوتروپنی ایدیوپاتیک و سیکلیک mcg/kg ۵ دو بار در روز از راه زیرجلدی مصرف می ‌شود.

اشکال دارویی

Injection: 300mcg/ml, 600mcg/ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا