ANTIMICROBIALSANTIVIRALS

DIDANOSINE

DIDANOSINE

موارد مصرف: این دارو همراه با سایر دارو‌ها در درمان ترکیبی عفونت ناشی از HIV مصرف می شود.

هشدارها
۱- در صورت بروز علایم هیپرلاکتمی، اسیدوز لاکتیک، هپاتومگالی پیشرونده یا کاهش پیشرونده کارکبد، بروز علائم پانکراتیت مصرف این دارو باید قطع شود.
۲- در صورت وجود نوروپاتی محیطی، افزایش اسیداوریک خون، سابقه ابتلا به هپاتومگالی، ابتلا به هپاتیت مزمن (به ویژه هپاتیت C)، وجود تغییرات غیرطبیعی در آنزیم‎‌های کبدی یا هرگونه نارسایی کبد یا کلیه با احتیاط فراوان مصرف شود.
۳- در طول درمان با این دارو معاینه شبکیه چشم (به ویژه در کودکان) در فواصل ۶ ماه یا در صورت بروز اختلالات بینایی توصیه می شود.

عوارض جانبی: اختلالات گوارشی (شامل درد‌های شکمی، اسهال، تهوع و استفراغ)، بی‎اشتهایی، پانکراتیت، آسیب کبدی، سرفه و تنگی نفس، اختلالات بینائی، علائم نوروپاتی محیطی و اسیدوزلاکتیک از عوارض گزارش شده این دارو هستند.

تداخل‎‌های دارویی: مصرف همزمان این دارو با سایر دارو‌هایی که موجب آسیب پانکراس می‌شوند یا دارو‌هایی که موجب افزایش تری‎گلیسرید‌های خون می‌گردند باعث تشدید عوارض جانبی آنها می شود.

نکات قابل توصیه
۱- برای افزایش جذب دارو مصرف توام آنتی اسیدها همراه با هر مقدار مصرف این دارو توصیه می شود.
۲- این دارو باید حداقل ۲ ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از غذا مصرف شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان: در بیماران با وزن بیش از ۶۰ کیلوگرم مقدار mg/day 400 و در بیماران با وزن کمتر از ۶۰ کیلوگرم مقدار mg/day 200 در یک یا دو مقدار منقسم مصرف می شود.

کــــــودکان: در نــــــوزادان با ســن ۲ هفتـــه تا ۸ ماه مقــــدار mg/m2 100 دوبار در روز و در کودکان با سن ۸ ماه یا بیشتر ۱۲۰ میلیگرم بر متر مربع دوبار در روز مصرف می شود.

اشکال دارویی

Tablet /Capsule: ۲۰۰mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا