کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

آیا شستشو با صابون به اندازه‌ ضدعفونی‌کننده الکلی در از بین بردن ویروس کرونا مؤثر است؟

کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقدمه:
ویروس‌ها ممکن است همه جا باشند. آن‌ها می‌توانند روی دست‌ها و وسایلی که لمس می‌کنید باشند و هنگام فعالیت‌های روزانه، شما را  آلوده و بیمار کنند. بنابراین از آنجایی که یکی از مهم ترین راه‌های انتقال، سطوح آلوده است، تمیز کردن دست ها با آب و صابون یا ضدعفونی‌کننده‌های الکلی از مهم‌ترین اقداماتی است که می توان برای جلوگیری از بیمار شدن انجام داد. تفاوت‌های مهمی بین شستن دست ها با آب و صابون و یا استفاده از ضدعفونی کننده الکلی وجود دارد. مهم است بدانید چه زمانی دست‌های خود را تمیز کنید و کدام روش، بهترین فرصت پیشگیری از بیماری را به شما می دهد.

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال:

با توجه به تحقیقات انجام شده، از بین بردن ویروس کرونا دشوار نیست. شستشوی دست ها با آب و صابون و یا استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های الکلی می تواند آن را از بین ببرد. متخصصان تایید کرده اند که شستن دست ها با آب و صابون انتخاب بهتری است و در از بین بردن برخی عوامل بیماری‌زا مانند ویروس کرونا نیز موثرتر است. همچنین این کار شما را از ابتلا به سایر بیماری‌های عفونی مانند آنفلوانزا و اسهال محافظت می کند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های امریکا توصیه می کند هنگام شستشو با آب تمیز سرد یا گرم، حتماً قسمت پشتی دست ها، بین انگشتان، زیر ناخن ها و مچ دست ها را حداقل ۲۰ ثانیه به خوبی بشویید و سپس با یک حوله تمیز خشک کنید یا بگذارید در هوا خشک شود. در صورتی که آب و صابون در دسترس نباشد استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های الکلی، در درجه بعد، توصیه شده است. البته دستورالعمل های استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های الکلی مانند تعداد دفعات اسپری کردن و مدت زمان مورد نیاز برای ماندن روی دست ها، بر اساس محصول متفاوت است. فراتر از پیروی از این دستورالعمل ها، باید اطمینان پیدا کنید که تمام قسمت های دست شما  از جمله بین انگشتان و زیر ناخن ها با الکل پوشانده شده است، به همین دلیل تمیز کردن دست با ضدعفونی کننده های الکلی، نیاز به دقت بیشتری دارد.

نتیجه گیری:

در درجه اول، شستشوی دست ها با آب و صابون توصیه شده است اما اگر نمی توانید به سرعت یک سینک و دستشویی برای شستشوی دست ها پیدا کنید (به طور مثال در هنگام رفت و آمد شهری و خرید) ضدعفونی‌کننده دست با پایه الکل و یا دستمال مرطوب آغشته به الکل می تواند ابزار مؤثری برای از بین بردن ویروس کرونا باشد.
منابع:

  1. Dyer DL, Gerenratch KB, Wadhams PS. Testing a new alcohol-free hand sanitizer to combat infection. AORN journal. 1998 Aug 1;68(2):239-51.
    ۲.Vessey JA, Sherwod JJ, Warner D, et al. Comparing Hand Washing to Hand Sanitizers in Reducing Elementary School Student’s Absenteeism. Pediatric nursing. 2007 Jul 1;33(4).
    ۳. https://www.cdc.gov/handwashing/pdf/hand-sanitizer-factsheet.pdf
    ۴. https://nypost.com/2020/03/02/hand-washing-or-hand-sanitizer-whats-more-effective-against-coronavirus/
    ۵. https://www.cdc.gov/handwashing/show-me-the-science-handwashing.html
دکمه بازگشت به بالا