BIOLOGICAL/IMMUNOSUPPRESSANT MEDICINESIMMUNOSUPPRESSANTS

FINGOLIMOD

فینگولیمود

FINGOLIMOD

موارد مصرف:

این دارو برای کاهش علایم و تأخیر در افزایش معلولیت های جسمی در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروز عودکننده استفاده می شود.

موارد منع مصرف:

در صورت وجود هر نوع ضعف دستگاه ایمنی، عفونت فعال یا بدخیمی فعال (به جز کارسینومای سلول های قاعده ای پوستی) از مصرف این فراورده خودداری شود.

هشدارها
۱- قبل از شروع مصرف دارو، بیماران باید از نظر مصونیت علیه آبله مرغان و واریسلا زوستر، سلامت بینایی و چشم، عملکرد ریوی، شمارش کامل گلبول های خونی مورد ارزیابی قرار گیرند.
۲- در زمان اولین نوبت مصرف تا ۶ ساعت بعد، این دارو باعث برادی کاردی، تأخیر گذرا در هدایت گره دهلیز-بطنی و طولانی شدن فاصله QT می شود. بنابراین بیمار باید به منظور کنترل علائم افت ضربان قلب تحت مراقبت باشد. در صورت شروع مجدد مصرف دارو بعد از قطع مصرف بیش از ۲ ماه، مجدداً در زمان اولین نوبت مصرف، احتیاط فوق انجام گردد.
۳- کاهش تعداد لنفوسیت ها تا ۲ ماه بعد از قطع مصرف دارو تدوام می یابد.

عوارض جانبی: کمردرد، سردرد، اسهال، افزایش آنزیم های کبدی، تنگی نفس و سرفه از عوارض جانبی این دارو هستند.

تداخل های دارویی: مصرف همزمان با داروهای افزایش دهنده فاصله QT ممنوع است. داروهای ضدسرطان و کاهنده دستگاه ایمنی موجب افزایش عوارض ضعف ایمنی و عفونت این دارو می گردد. مصرف همزمان داروهای کاهنده ضربان قلب با احتیاط انجام شود.کتوکونازول غلظت پلاسمایی این دارو را افزایش می دهد.

نکات قابل توصیه
۱- این دارو سطح آنزیم های کبدی را افزایش می دهد و ممکن است علائمی مانند تهوع، استــــفراغ، درد شـــکمی، خستـــگی مفرط، بی اشتهایی و زردی مشاهده شود.
۲- با مصرف این دارو، احتمال بروز عفونت ها افزایش می یابد. همچنین در طول مصرف و تا ۲ ماه بعد از قطع مصرف دارو، از واکسیناسیون با واکسن های ویروسی زنده ضعیف شده خودداری شود.
۳- احتمال بروز خیز ماکولار وجود دارد، لذا قبل از شروع مصرف باید معاینه کامل چشمی انجام شود و بیماران باید در صورت هر گونه اختلال در دید باید پزشک معالج را مطلع نمایند.

مقدار مصرف: مقدار mg/day 0/5 استفاده شود.

اشکال دارویی

Capsules: 0.5mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا