BIOLOGICAL/IMMUNOSUPPRESSANT MEDICINESINTERFERONS

INTERFERON GAMMA-1B

اينترفرون گاما -1 بی

INTERFERON GAMMA-1B

موارد مصرف:

این دارو برای کاهش احتمال بروز و شدت عفونت‌های شدید همراه با بیماری گرانولوماتوز مزمن و درمان پوکی استخوان شدید و بدخیم مصرف می‌ شود.

هشدارها: هنگام مصرف برای بیماران مبتلا به تشنج یا اختلالات CNS و بیماران قلبی و بیماران مبتلا به ضعف مغز استخوان، مالتیپل اسکلروزیس، لوپوس اریتماتوز سیستمیک احتیاط لازم به  عمل آید.

عوارض جانبی: کاهش تعداد گویچه‎ های سفید، جوش ‌های پوستی، علائم شبه آنفولانزا (تهوع، استفراغ، سردرد، تب، لرز، درد عضلانی)، اسهال، ناراحتی ‎‌های قلبی و عصبی و واکنش ‌های موضعی در محل تزریق از عوارض جانبی این دارو می باشند.

تداخل ‎های دارویی: مصرف همزمان این فراورده با دارو‌های کاهنده فعالیت مغز استخوان و پرتودرمانی باعث کاهش شدید فعالیت مغز استخوان می‌ شود. از مصرف همزمان این فراورده با واکسن های حاوی ویروس زنده خودداری شود. مصرف این فراورده موجب مهار متابولیسم تئوفیلین می گردد.

نکات قابل توصیه
۱- انجام آزمایشات خون‎ شناسی (شمارش کامل سلول‌ های خونی، شمارش تمایزی و پلاکت ‎ ها) و آزمایشات بیوشیمیایی (آزمایشات مربوط به فعالیت کلیه و کبد) و آزمایش ادرار قبل از درمان و با فواصل ۳ ماهه در حین درمان بیماران مبتلا به گرانولوماتوز توصیه می ‌شود.
۲- بهترین محل تزریق زیرجلدی در عضله دلتوئید یا ران می ‌باشد.

مقدار مصرف: برای بیمارانی که سطح بــدن آن ها بیشتر از m2  ۰/۵ می‌ باشد، mcg/m2  ۵۰ (million U/m2  ۱/۵) و بــرای بیمارانی که بدن آن ها معادل یا کمتر از m2  ۰/۵ می ‌باشد، mcg/ kg ۱/۵ سه بار در هفته باید زیرجلدی تزریق کرد. اگر واکنش ‌های شدید ظاهر شد، باید مقدار مصرف را (تا نصف مقدار فوق) کاهش داد یا تا از بین رفتن این واکنش‌ها باید مصرف را قطع نمود.

اشکال دارویی

Injection: 100mcg (3 million units) / 0.5ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا