BLOOD PRODUCTS/MODIFIERS/VOLUME EXPANDERSIRON

IRON

ترکیبات حاوی آهن

IRON

موارد مصرف:

ترکیبات حاوی آهن برای پیش گیری و درمان کمبود آهن ناشی از رژیم غذایی ناکافی، سوءجذب، بارداری و یا خونریزی مصرف می‌ شوند.

موارد منع مصرف:

در موارد هموکروماتوز، هموسیدروز، سایر کم ‌خونی ‌ها که ناشی از کمبود آهن نیستند، نباید مصرف شود.

هشدارها: در صورت وجود الکلیسم، آلرژی، آسم، هپاتیت یا نارسایی کبد، عفونت حاد کلیه، التهاب مجرای روده از قبیل التهاب روده بزرگ، دیورتیکولیت، کولیت اولسروز، التهاب لوزالمعده، زخم گوارشی و‌ آرتریت روماتوییدبا احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی: سیاه شدن مدفوع، یبوست، خونریزی از دستگاه گوارش، رگه قرمز در مدفوع، کرامپ و زخم یا دردهای شدید معده و شکم با مصرف خوراکی آهن مشاهده شده است. تزریق فراورده ‌های حاوی آهن ممکن است منجر به بروز واکنش ‌های آنافیلاکتیک شود. با تزریق فراورده ‌های آهن درد عضله یا درد در ناحیه پشت، لرز، تب همراه با افزایش تعریق، سرگیجه، سردرد، تهوع یا استفراغ، بی ‌حسی، درد یا گزگز دست یا پا، درد یا قرمزی یا زخم در محل تزریق عضلانی، قرمزی در محل تزریق وریدی، بثورات جلدی یا کهیر یا اشکال در تنفس مشاهده شده است.

تداخات دارویـــی: داروهـــــای حاوی بی کربنات، کربنات، اگزالات یا فسفات، پانکراتین، پنی ‌سیلامین، تتراسایکلین ‌ها، ویتامین E با این فرآورده ها تداخل دارند. چای، قهوه، تخم مرغ، شیر، لبنیات و فیبرهای غذایی، جذب آهن را کاهش می‌ دهند.

مقدار مصرف
خوراکی
بزرگسالان: برای پیشگیری یا درمان کمبود آهن، مقدار(mg/day ۱۰۰ (۳۰۰ میلی گرم فروس سولفات دو بار در روز مصرف می شود که سپس بر حسب نیاز و تحمل بیمار به تدریج تا ۱۰۰میلی گرم آهن (۳۰۰میلی گرم فروس سولفات) تا ۴بار در روز افزوده می ‌شود.
کودکان: برای پیش گیری از کمبود آهن مقدارmg/ kg/ day ۵ فروس سولفات و برای درمان مقدار mg/ kg/day ۱۰ فروس سولفات ۳ بار در روز مصرف می شود.
تزریقی: قبل از شروع درمان لازم است در تمامی بیماران یک مقدار آزمایشی ۰/۵ میلی لیتری (۰/۲۵ میلی لیتر برای اطفال) به صورت وریدی یا عضلانی تزریق شود و از عدم بروز واکنش‌ های آنافیلاکتیک تا یک ساعت پس از این تزریق اطمینان حاصل شود. برای تزریق از راه وریدی، این فراورده باید به صورت رقیق نشده و به آهستگی (با سرعت حداکثر ml/min ۱) تزریق شود. تزریق عضلانی باید فقط در عضله سرینی انجام شود. مقدار مصرف دارو با توجه به میزان هموگلوبین و وزن بیمار تعیین می شود.

اشکال دارویی

Injection: 20mg/ml, 50mg/ml, 100mg/ml
Tablet: 50mg
Syrup: 200mg/5ml
Drop: 25mg/5ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا