ANTICONVULSANTSCENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINES

LAMOTRIGINE

لاموتریژین

LAMOTRIGINE

موارد مصرف:

لاموتریژین به عنوان داروی کمکی برای درمان حملات تشنجی و درمان اختلال دو قطبی استفاده می ‌شود.

هشدار ‌ها
۱- در طول مصرف این دارو پارامتر  های کبدی، ‌کلیوی و انعقاد خون باید کنترل شوند.
۲- در صورت بروز بثورات جلدی، تب، علائم شبه آنفولانزا، خواب ‎‎آلودگی و بدتر شدن حملات صرعی به خصوص در ماه اول درمان، مصرف دارو باید قطع گردد.
۳- در موارد نارسایی کلیه یا تالاسمی با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی: بثورات جلدی، تب،‌ علائم شبه آنفولانزا، خواب ‎آلودگی، نــــدرتاً اختلال در عملکرد کبـــد، لنفــــادنوپاتی، لکوپنــــــی، ترومبوسیتوپنی، ‌حساسیت به نور، اختلالات بینایی، گیجی، عدم تعادل، خستگی، اختلالات گوارشی و تحریک پذیری از عوارض جانبی این دارو هستند.

تداخل‎ های دارویی: والپروات غلظت پلاسمایی لاموتریژین را افزایش و کاربامازپین، فنوباربیتال و فنی‎توئین، غلظت پلاسمایی آن را کاهش می‌ دهند. ضمناً لاموتریژین موجب افزایش غلظت پلاسمایی متابولیت فعال کاربامازپین می‌ شود.

نکات قابل توصیه
۱- قطع مصرف دارو باید به تدریج و حداقل طی ۲ هفته و زیر نظر پزشک انجام شود.
۲- به  علت بروز تاری  دید، سرگیجه و خواب ‎آلودگی هنگام رانندگی یا کار با ماشین ‎آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، ‌باید احتیاط گردد.
۳- در صورت بروز تب، بثورات جلدی،‌ علائم شبه آنفولانزا، تورم غدد لنفاویی یا افزایش تشنج به پزشک مراجعه شود.

مقدار مصرف
بزرگســـــالان: در ابتــــــدا mg/day ۲۵ بــه مدت ۱۴ روز، سپس mg/day ۵۰ برای ۱۴ روز بعدی تجویز می‌ شود. مقدارمصرف معمول نگهدارنده mg/ day ۱۰۰-۲۰۰ در ۲-۱ نوبت منقسم (حداکثر mg/day ۵۰۰) می باشد. برای درمان کمکی به همراه والپروات، در ابتدا ۲۵میلی‌گرم یک روز در میان به مدت ۱۴ روز و سپس mg/day ۲۵ برای ۱۴ روز بعدی تجویز می‌ شود. مقدار مصرف معمول نگهدارنده به همراه والپروات mg/ day ۱۰۰-۲۰۰ در ۲-۱ نوبت است. برای درمان کمکی بدون والپروات، در ابتدا ۵۰ میلی‌گرم یک روز در میان به مدت ۱۴ روز و سپس۵۰ میلی‌گرم دو بار در روز برای ۱۴ روز بعدی تجویز می ‌شود. مقدار مصرف نگهدارنده بدون والپروات معمولاً mg/day ۲۰۰-۴۰۰ در دو نوبت منقسم (حداکثر mg/kg ۷۰۰) است.
کودکان: در کودکان ۱۲-۲ سال به عنوان درمان کمکی به  همراه والپرات: در ابتدا mg/kg/day ۰/۲ به مدت ۱۴ روز و سپس mg/kg/day ۰/۵ برای ۱۴ روز بعدی مصرف می ‌شود (در کودکانی که کمتر از ۲۵ کیلوگرم وزن دارند، ‌می توان در ۱۴ روز اول ۵میلی‌گرم یک روز در میان تجویز کرد). مقدار مصرف معمول نگهدارنده به  همراه والپروات mg/kg/day1-5 در ۲-۱ نوبت منقسم می ‌باشد. در کودکان ۱۲-۲ساله برای درمان کمکی بدون والپروات، در ابتدا mg/kg/day ۲ در ۲ نوبت به مدت ۱۴ روز و سپس mg/kg/day ۵ در ۲ نوبت برای ۱۴ روز بعدی، تجویز می شود. مقدار مصرف نگهدارنده بدون والپروات mg/ kg/day  ۵-۱۵ در ۲ نوبت منقسم می‌ باشد.

اشکال دارویی

Tablet: 25mg, 50mg, 100mg
Oral Solution: 10mg/ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا