ANTIDEPRESSANTSCENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINES

CITALOPRAM

سیتالوپرام

CITALOPRAM

موارد مصرف:

سیتالوپرام در درمان اختلالات افسردگی به  کار می ‌رود.

هشدار ‌ها
۱- در صورت وجود بیماری ‌های قلبی یا سکته اخیر قلبی، نارسایی کبد، سابقه تشنج و نارسایی شدید کلیه با احتیاط فراوان تجویز شود.
۲- مصرف این دارو در افراد با سن کمتر از ۱۸ سال توصیه نمی شود.

عوارض جانبی: اختلالات جنسی، خواب‎آلودگی، خشکی د‌هان، تهوع و منگی و در برخی موارد تاری دید، حالت فراموشی، اغتشاش شعور، اختلالات خواب، اشکال در تنفس، تب، اختلالات قاعدگی در خانم ها، افزایش حجم و دفعات ادرار، بثورات جلدی، خارش، دردشکمی و ناراحتی معده، اسهال، بی ‎اشتهایی، اضطراب، درد مفاصل، بی‎حالی، نفخ شکم، کاهش فشار خون یا کاهش فشار خون وضعیتی، افزایش بزاق، تعریق زیاد، میگرن، آبریزش بینی، سینوزیت، فعال شدن مانیا یا هیپومانیا و لرزش از عوارض جانبی این دارو هستند.

تــــداخل ‎های دارویـــــی: مصــــرف همزمـــــان مهارکنندگان مونوآمین اکسیداز از جمله فورازولیدون، پروکاربازین و سلژیلین با سیتالوپرام می‌تواند عوارض خطرناک و مهلک در پی داشته باشد. باید بین قطع مصرف یکی از دو دارو و شروع داروی دیگر حداقل ۱۴روز فاصله باشد. مصرف سیتالوپرام با دارو ‌های سروتونرژیک می ‌تواند باعث بروز سندرم سروتونین و تشدید عوارض شود. سایمتیدین می ‌تواند متابولیسم سیتالوپرام را کاهش دهد. مصرف سیتالوپرام با کلوزاپین باعث افزایش سطح خونی کلوزاپین می شود و ممکن است خطر بروز حملات تشنجی را افزایش دهد.

نکات قابل توصیه
۱- برای دستیابی به اثر ضدافسردگی دارو ممکن است تا ۴ هفته زمان لازم باشد، بنا بر این بیمار نباید داروی خود را قطع کند. در صورت برطرف شدن علائم بیماری نیز نباید مصرف دارو را قطع نمود.
۲- از قطع مصرف ناگهانی دارو باید خودداری کرد.
۳- به  دلیل احتمــــال بروز ســــرگیجه، اختــلال در تصمیم‎ گیری، تفکر و مهارت‎ های حرکتی، تا مشخص شدن اثرات دارو هنگام رانندگی یا انجام کار ‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط نمود.
۴- بیمارانی که احتمال اقدام به خودکشی در آن ها وجود دارد، نباید مقادیر زیاد دارو را به  طور یک جا در اختیار داشته باشند.

مقدار مصرف: به  عنوان ضدافسردگی ابتدا mg/day ۲۰ صبح‎ ها یا عصر‌ ها تجویز می‌ شود. در صورت نیاز ممکن است مقدار ۲۰ میلی گرم هفته‌ای یک بار به این مقدار مصرف اضافه شود ولی عموماً مقدار مصرف تا mg/day ۴۰ افزایش می‎ یابد. با  این حال بعضی از بیماران ممکن است به مقادیر تا mg/day ۶۰ نیاز داشته باشند.

اشکال دارویی

Tablet: 20mg, 40mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا