ANTIMICROBIALSANTIVIRALS

NEVIRAPINE

NEVIRAPINE

موارد مصرف: این دارو همراه با سایر داروهای ضدرتروویروس در درمان عفونت HIV مصرف می شود.

موارد منع مصرف: این دارو در بیماران مبتلا به نارسایی شدید کبد و نیز به  عنوان پیشگیری کننده از عفونت نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- این دارو در صورت اختلال خفیف تا متوسط کار کبد و یا احتمال ابتلا اختلال کار کبد یا کلیه باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- پیگیری عملکرد کبد در طول درمان با این دارو، در فواصل هر ۲ هفته یک بار در ۲ ماه اول درمان و سپس هر ۳ ماه یک بار در ادامه درمان ضروری است. در صورت بروز عیب کار کبد مصرف دارو باید قطع شود و پس از طبیعی شدن کار کبد دوباره آغاز شود. اما در صورت بروز مجدد عیب کار کبد، مصرف دارو باید برای همیشه قطع شود.
۳- بیمارانی که نویراپین دریافت می کنند، باید از نظر بروز واکنش های پوستی و سمیت کبدی طی ۱۸ هفته اول درمان تحت نظر باشند. در صورت بروز ضایعات پوستی شدید یا ضایعات همراه با تب، مصرف دارو باید برای همیشه قطع شود.

عوارض جانبی: شایع ترین عارضه نویراپین ضایعات پوستی است که طی ۶ هفته اول درمان بروز می کند. ضایعات پوستی شدید و مخاطره آمیز (که گاه منجر به مرگ بیمار شده) با مصرف این دارو گزارش شده است. واکنش های حساسیت مفرط مانند آنژیوادم، کهیر و آنافیلاکسی، سمیت شدید کبد همراه با نکروز، تهوع، استفراغ، اسهال، دردشکم، خستگی، گیجی و سردرد از عوارض جانبی این دارو هستند.

تداخل های دارویی: مصرف این دارو همزمان با سایر دارو‌هایی که متابولیسم کبدی دارند یا القاکننده آنزیم های کبدی هستند، باید از نظر تغییر غلظت پلاسمایی دو دارو سنجیده شود.

نکات قابل توصیه
۱- به بیمار یا همراهان وی باید آموزش لازم داده شود تا بتوانند علائم واکنش های حساسیت مفرط را تشخیص دهند و به  موقع در درمان آن ها اقدام نمایند.
۲- بدلیل بروز سریع مقاومت، نویراپین نباید به  تنهایی مصرف شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان: مقدار mg/day 200 برای ۱۴ روز مصرف می شود که در صورت عدم بروز ضایعات پوستی به ۲۰۰ میلی گرم دوبار در روز افزایش می یابد.

کودکان: در کودکان با سن ۲ ماه تا ۸ سال مقدار mg/kg 4 یک بار در روز به  مدت۱۴ روز مصرف می شود که در صورت عدم بروز ضایعـــات پـوســــــتی تا mg/kg 7 (حداکثـــــر تــا mg/day 400) افزایش می‎یابد. در کودکان با سن ۱۶-۸ سال و با وزن کمتر از ۵۰ کیلوگرم شروع درمان مانند سایر کودکان است که مقدار مصرف تا mg/kg 4 دوبار در روز (حداکثر تا mg/day 400) قابل افزایش است.

اشکال دارویی

Tablet: ۲۰۰mg
Suspension: ۵۰mg/ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا