کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

آیا ابتلا به بیماری کرونا ممکن است باعث زایمان زودرس شود؟

کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقدمه:

با توجه به جدید بودن ویروس کرونا، در مورد عوارض ابتلا به این ویروس در دوران بارداری اطلاعات کافی و بر اساس شواهد معتبر وجود ندارد؛ اما به دلیل ایجاد تغییر در سیستم‌های ایمنی و فیزیولوژیک در دوران بارداری، و با توجه به مقالات و گزارش‌های مربوط به بیماری‌های ویروسی سارس و مرس طی سالیان اخیر، به نظر می‌رسد که زنان باردار بیش از سایرین مستعد ابتلا به عفونت های تنفسی هستند. از آنجا که ابتلا به این بیماری‌ها در مواردی با زایمان زودرس همراه بوده است، همواره این نگرانی وجود داشته است که آیا ابتلا به بیماری کرونا باعث زایمان رودرس در مادران می‌شود؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال:
در حال حاضر اطلاعات محدودی در این خصوص وجود دارد. اطلاعات در خصوص عوارض نوزادان متولد شده از مادران باردار مبتلا به بیماری کرونا نیز محدود است. در واقع به صورت قطعی مشخص نیست که آیا زایمان زودرس به دلیل آلودگی مادر به بیماری کرونا بوده است یا خیر.

نتیجه‌گیری:
در شرایط کنونی، قرنطینه خانگی در خانم های باردار و اقدامات پیشگیرانه با دقت بیشتر، توصیه می‌شود.

منابع:

Frequently Asked Questions and Answers: Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) and Pregnancy. Available at: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/specific-groups/pregnancy-faq.html
Practice Advisory: Novel Coronavirus 2019 (COVID-19). Available at: https://www.acog.org/Clinical-Guidance-and-Publications/Practice-Advisories/Practice-Advisory-Novel-Coronavirus2019?IsMobileSet=false
Rasmussen SA, Smulian JC, Lednicky JA, Wen TS, Jamieson DJ, Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) and Pregnancy: What obstetricians need to know, American Journal of Obstetrics and Gynecology (2020), doi: https://doi.org/10.1016/j.ajog.2020.02.017.
Schwartz DA, Graham AL. Potential Maternal and Infant Outcomes from (Wuhan) Coronavirus 2019-nCoV Infecting Pregnant Women: Lessons from SARS, MERS, and Other Human Coronavirus Infections. Viruses. 2020 Feb;12(2):194.
دکمه بازگشت به بالا