ANTITIOXINSBIOLOGICAL/IMMUNOSUPPRESSANT MEDICINES

TETANUS ANTITOXIN

ضد سم کزاز

TETANUS ANTITOXIN

موارد مصرف:

این فراورده برای ایجاد ایمنی انتقالی علیه بیماری کزاز در افراد زخمی استفاده می‌ شود.

هشدارها
۱- قبل از تزریق، آزمون حساسیت انجام شود.
۲- به  دلیل کوتاه بودن اثر این پادزهر نباید از آن برای پیشگیری استفاده شود.

عوارض جانبی: شوک آنافیلاکتیک، کاهش فشار خون، کهیر، اختلال تنفسی و بیماری سرم از عوارض جانبی این فراورده است.
تداخل های دارویی: مصرف همزمان این دارو با واکسن های سرخک، سرخجه، اوریون و روبلا، موجب کاهش اثر ایمنی زایی این واکسن ها می گردد.

نکات قابل توصیه
۱- این پادزهر فقط سم باکتری Clostridium tetani را خنثی می ‌کند و اثری برخود باکتری ندارد. بنابراین علاوه بر تزریق پادزهر، سایر درمان های زخم ضروری می‌ باشد.
۲- در صورتی که فرد به سرم حساسیت داشته یا قبلاً با توکسوئید کزاز واکسینه شده باشد، بیمار باید فقط یک نوبت تزریق توکسوئید کزاز دریافت کند.
۳- به منظور درمان بیماری کزاز، علاوه بر مصرف پادزهر، همزمان درمان های جراحی و علامتی شامل مصرف آنتی‎بیوتیک‎  ها (پنی سیلین G یا تتراسایکلین ها، آرام‎ بخش‎ ها، ضدتشنج‎ ها و شل ‎کننده‎ های عضلانی ضروری می ‌باشد.

مقدار مصرف
پیشگیری: بلافاصله بعد از ایجاد جراحت (و احتمال آلودگی زخم با باکتری کزاز مثل وجود خاک) و بعد از انجام آزمون حساسیت مقدار ۵۰۰ واحد از پادزهر را باید داخل عضلانی تزریق کرد. مقدار را می توان تا ۲۰۰۰-۱۰۰۰ واحد افزایش داد.
درمان: در صورت بروز علائم کزاز، بعد از انجام ملاحظاتی در مورد حساسیت و واکنش ‎‌های سرمی، باید U/Kg ۱۵۰ پادزهر را داخل عضلانی تزریق کرد. روز‌های بعد ۵۰۰۰۰ واحد پادزهر را باید هر روز داخل عضلانی تزریق کرد، تا هنگامی که تمام علائم بیماری از بین برود.

اشکال دارویی

Injection

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا