موفقیت

فوت‌های کوزه گری وارن بافت برای موفق شدن در سرمایه‌گذاری

وارِن بافِت، مرد ۸۵ ساله آمریکایی و یکی از ثروتمندان دنیاست که همیشه در لیست پولدارترین افراد جهان دیده می شود. او القاب “پیشگوی اوماها”، “جادوگر اوماها” و “دانای اوماها” دارد و هوش بالای او در سرمایه گذاری سبب موفقیتش شده است.
وارن بافت را می توان موفق‌ترین و پولدارترین سرمایه گذار دنیا دانست. مطمئن باشید هر کلک و ترفندی را به کار بگیرید، حریف وارن بافت نخواهید شد. این گرگ پیر به قدری ماهر است که می تواند در بیابان از زیر سنگ هم پول در بیاورد. البته او با وجود سرمایه ۶۰ میلیاردی خود، سبک زندگی مقتصدانه‌ای دارد.
وارن بافت بسیار متواضع بوده و بخش زیادی از سرمایه خود را به همراه بیل گیتس در مسیر انسان دوستی خرج کرده است.
بافت به راحتی می تواند تمام مفاهیم پیچیده‌ی اقتصادی را به زبان ساده و قابل فهم بیان کند. در ادامه‌ی مقاله با چندین پند از وارن بافت رو به‌رو می شوید که در جلسات سهامداران شرکتش عنوان کرده است.

تفکر وارن بافت درباره سرمایه‌گذاری

  • خلق و خو مهم‌ترین اصل در سرمایه گذاری موفقیت آمیز است و این مسئله هیچ ارتباطی به هوش و ذکاوت ندارد. برای این کار نیاز به خلق و خویی است که فرد نه از همراه شدن با مردم خیلی خوشحال شود و نه حرکت در خلاف جهت سبب رضایتش شود.
  • سرمایه گذاری موفق نیازمند زمان، نظم و صبر و حوصله است. بدون توجه به این که چقدر استعداد و تلاش دارید، انجام برخی کارها وقت می خواهد. همان طور که نمی توان با ۹ زن باردار، بچه‌ای را یک ماهه به دنیا آورد.
  • من هیچ وقت نخواستم از روی مانع دو متری بپرم، بلکه همواره به دنبال موانع ۳۰ سانتی متری بودم تا بتوانم از آن‌ها بالا بروم.
  • به ندرت فرصتی پیش می‌آید. پس هر وقت فرصتی فراهم شد از آن بیشترین بهره را ببرید.
  • اگر نمی خواهید سهام خود را برای ۱۰ سال نگه دارید، حتی ۱۰ دقیقه هم آن را حفظ نکنید.
  • نکته‌ اصلی در سرمایه گذاری این است که بدانید صنعت موردنظرتان چه تأثیری روی جامعه دارد و چقدر رشد می کند. باید بدانید هر شرکت چقدر در رقابت با بقیه جلوتر است و تا چه زمانی می تواند پیشگام بماند.
  • من سرمایه‌گذار بهتری هستم چون تاجرم و تاجر بهتری هستم زیرا سرمایه‌گذارم.
  • بهتر است شرکت موفقی را به قیمت خوب بخرید تا این که شرکت خوبی را با قیمت بالایی بخرید.

فوت‌های کوزه‌گری وارن بافت
اکنون به شما می گویم چطور ثروتمند شوید. واقعیت به همین سادگی است، رمز اصلی سرمایه گذاری این است که وقتی قیمت پایین بود بخر و وقتی بالا رفت بفروش.
به دانشجوها می گویم، وقتی به سن من رسیدید، وقتی موفق خواهید شد که تمام افرادی که می خواهید دوستتان داشته باشند، واقعاً دوستتان بدارند. پول، اصل زندگی نیست، این جمله را وارن بافت می گوید که از مال دنیا کم ندارد.
تفاوت انسان‌های موفق و واقعاً موفق این است که آدم‌های واقعاً موفق به همه چیز نه می‌گویند. افراد موفقی چون استیو جابز، بیل گیتس و وارن بافت موفقیت خود را با قدرت تمرکز شان به دست آورده اند.
خیلی‌ها با قرض کردن به زمین خورده‌اند. نیاز نیست در این دنیا از کسی قرض بگیرید. اگر باهوش باشید، می توانید پول زیادی در آورید، بدون این که از کسی قرض کنید.
هر سرمایه گذار باید بتواند تجارت خود را به درستی ارزیابی و تحلیل کند. حتماً نباید سرمایه‌گذار هر شرکتی که می شوید تخصص مربوط به آن حوزه‌ی کاری را داشته باشید یا در چند حوزه متخصص باشید. تنها باید بتوانید تمام شرکت‌ها را در حد فهم خود تحلیل کنید.

منبع: مجله تایم

دکمه بازگشت به بالا