موفقیت

سیزده ویژگی یک ذهن ثروتمند

ثروتمندان به یک موقعیت نمی‌چسبند

افراد ثروتمند به دنبال چالش‌ها و دست یافتن به جاها و چیزهای جدید هستند.وقتی ثروت کسی از حدی بالاتر رفت که دیگر درگیر خرج‌های روزمره نباشد، او خوب متوجه می‌شود که خود بازی، بیشتر از برنده شدن لذت دارد.

ثروتمندان واقعی خودخواه نیستند

قضیه ساده است شما در یک جامعه فقیر اگر پول نامحدود هم داشته باشید، نمی‌توانید از دارایی خود لذت کافی ببرید. برای ثروتمندان واقعی همان‌قدر که موفقیت خودشان مهم است، موفقیت و کامیابی دیگران هم اهمیت دارد.

ثروتمندان بدون مشاوره و مربی کاری نمی‌کنند

ذهنیت ثروتمند خوب می‌داند که چه چیزهایی را بلد نیست. آن‌ها با همین ذهنیت درس‌هایی که از مربی‌های پیشین خود یاد گرفته‌اند و اثر آن‌ها بر زندگی‌شان را فراموش نمی‌کنند. در نتیجه حتی اگر امروز نیز مربی نداشته باشند، همواره افرادی را دارند که به آن‌ها مشاوره می‌دهند و از مشاوره آن‌ها نیز بهره‌مند می‌شوند.

آن‌ها از کار خود متنفر نیستند

قضیه این نیست که آن‌ها یاد گرفته‌اند از کار خود متنفر نباشند، قضیه این است که آن‌ها از ابتدا سراغ کاری که از آن بدشان می‌آید نمی‌روند.افراد ثروتمند یاد می‌گیرند که از آنچه دوست دارند پول دربیاورند و آن را توسعه دهند. آن‌ها خوش‌بین هستند و می‌توانند تصمیم‌های بهتری بگیرند.

شانس جایی در ذهن آن‌ها ندارد

آن‌ها می‌دانند که یا باید موقعیت مناسب باشد یا تلاش کنند آن موقعیت را متناسب کنند. البته این مسئله به این معنی نیست که اگر فرصت غیرمنتظره‌ای پیش آمد آن‌ها از آن استقبال نکنند یا اینکه اگر شرایطی پیش آمد که کلی ضرر کردند، همه تقصیرها را گردن خود بیندازند.اما یک ذهنیت ثروتمند خیلی منتظر این نیستند که همه‌چیز برای آن‌ها درست باشد که آن‌ها پیش بروند. بلکه موقعی که جلو می‌روند، آن‌ها را درست می‌کنند.

ذهنیت ثروتمند بدون هدف روزگار نمی‌گذارند

یکی از چیزهایی که ذهنیت ثروتمند با خود به همراه می‌آورد، درک درستی از ارزش زمان است. یک ذهن ثروتمند وقتی ارزش واقعی زمان را درک کرد، تلاش می‌کند تا جای ممکن هم قدر آن را بداند و هم‌، زمان را تلف نکند.

افراد ثروتمند می‌دانند که چگونه پول خود را مدیریت کنند

این حرف به این معنی نیست که آن‌ها پول هدر نمی‌دهند و گاهی ریخت‌وپاش نمی‌کنند. مسئله اینجاست که آن‌ها ریخت‌وپاش‌های بی‌حساب‌وکتاب نمی‌کنند. همان‌طور هم که گفتیم ذهنیت ثروتمند یک ذهنیت خسیس نیست. این‌گونه نیست که بخواهند از رفاه خود بکاهند تا پولشان را نگاه دارند. آن‌ها همواره آگاهانه و فقط به‌اندازه پولی که تنظیم کرده‌اند ریخت‌وپاش می‌کنند و یک حد توقف برای خرج‌های خود تنظیم کرده‌اند.

هنیت ثروتمند پولش را راکد نگاه نمی‌دارد

ذهن فقیر فکر می‌کند که پول با پس‌انداز کردن و کار کردن افزایش می‌یابد. ذهن ثروتمند می‌داند که پول، پول می‌آورد. به همین دلیل این افراد پولشان را راکد نگاه نمی‌دارند.

افراد ثروتمند وارد بودجه منفی نمی‌شوند

یک ذهنیت ثروتمند برای خود خرجی نمی‌تراشد که پولش رو ندارد. اگر وامی می‌گیرد مطمئن است که در طول دوره بازپرداخت آن، بیشتر از کل مبلغ بازپرداخت درآمد خواهد داشت.

ذهنیت ثروتمند همواره دنبال یادگیری است

بخشی از مسیر ثروتمند شدن افراد از این می‌گذرد که ثروتمندان «یاد گرفتن» را یاد گرفته‌اند. چنین ذهنیتی هیچ‌وقت یادگیری چیزهای تازه را متوقف نمی‌کند. آن‌ها همواره می‌اندیشند. تحلیل می‌کنند و یاد می‌گیرند؛ زیرا فرصت‌های جدید همواره از دل چیزهای جدید بیرون می‌آید. برای فهم این چیزهای جدید باید همواره به دنبال یادگیری آن‌ها برویم.آن‌ها صبور، مداوم و مستمر کار می‌کنند و یاد می‌گیرند و راستش انجام همین سه کار خود برای ثروتمند شدن کافی است. وقتی ضرر می‌کنند صبر می‌کنند. وقتی مسیری که می‌روند به شکست می‌انجامد آن‌ها مسیر جدیدی یاد می‌گیرند و آن را نیز می‌آزمایند.

ذهنیت ثروتمند نمی‌گذارد ترس بر او کنترل داشته باشد

نه که یک ذهنیت ثروتمند نمی‌ترسد. مشخصا در جایی چنین ذهنی هم می‌ترسد؛ اما مهارتی که چنین افرادی کسب کرده‌اند، این است که نمی‌گذارند این ترس آن‌ها را هدایت و کنترل کند؛ زیرا می‌دانند که ترس توان واقعی آن‌ها را فلج می‌کند و نمی‌گذارد به نتایج مطلوب برسند.

ذهنیت ثروتمند سلامت خود را جدی می‌گیرد

چه با رعایت رژیم غذایی و دوری از غذاهای بد و فست فوودهای مضر و چه با ورزش مستمر یک ذهنیت قوی از ثروت بدن خود را سالم نگاه می‌دارد. بدنی که بیمار است نه از ثروت لذتی می‌برد و نه از زندگی.

ذهنیت ثروتمند نمی‌گذارد احساسات بر تصمیم‌گیری‌شان اثر بگذارد

 آن‌ها احساسات خود را می‌شناسند و تا جای ممکن نمی‌گذارند احساسات بر تصمیم‌های آن‌ها اثر بگذارد.

دکمه بازگشت به بالا