ANTIMICROBIALSCEFALOSPORINS

CEFOTAXIME

سفوتاکسیم

CEFOTAXIME

موارد مصرف: سفوتاکسیم یک سفالوسپورین نسل سوم است که درمان عفونت های ناشی از باکتری های گرم مثبت و گرم منفی حساس به دارو در عفونت های استخوان و مفاصل، سوزاک، عفونت های مجاری ادرار و همچنین به عنوان پیشگیری از عفونت قبل از جراحی مصرف می شود.

موارد منع مصرف: در صورت وجود سابقه حساسیت به سفالوسپورین ها، پنی سیلین ها یا مشتقات آن ها، پنی  سیلامین یا وجود بیماری پورفیری نباید مصرف شود.

عوارض جانبی: واکنش های آلرژیک شامل کهیر و ضایعات پوستی و علائم حساسیت مفرط شامل شوک آنافیلاکتیک و همچنین اختلالات گوارشی مانند تهوع، استفراغ و اسهال، اریتم مولتی فرم، اختلال در آنزیم های کبدی،‌ هپاتیت و زردی کلستاتیک گذرا، ائوزینوفیلی و اختلالات خونی، بی قراری، اختلال در خواب، اغتشاش شعور و سرگیجه و آریتمی قلبی از عوارض جانبی این دارو هستند.

تـداخل های دارویـــی: در صــورت مصــــــــرف همزمان سفالوسپورین ها با آمینوگلیکوزید‌ها یا وانکومایسین، احتمال بروز سمیت کلیوی افزایش می یابد. اثر ضدانعقادی وارفارین در صورت مصرف همزمان با این دارو‌ها ممکن است افزایش یابد.

نکات قابل توصیه
۱- سفوتاکسیم از راه تزریق عمیق عضلانی، تزریق آهسته وریدی (طی ۳-۲ دقیقه) یا انفوزیون وریدی (طی ۶۰-۲۰ دقیقه) مصرف می شود. در صورت نیاز به تزریق عضلانی مقادیر بیش از ۲ گرم، باید دارو را در مقادیر منقسم و در نقاط مختلف تزریق نمود.
۲- مخلوط کردن سفوتاکسیم با سایر دارو‌ها (به ویژه آمینوگلیکوزید‌ها) در یک محلول توصیه نمی شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان: در درمان سوزاک در زنان ۵۰۰میلی گرم در یک نوبت و در مردان، ۱ گرم در یک نوبت تزریق عضلانی می شود. در پیشگیری از عفونت ها قبل از عمل جراحی سزارین ابتدا ۱ گرم از راه وریدی هر ۶ ساعت و حداکثر برای دو نوبت تزریق می شود. در سایر اعمـــال جراحی، ۱  گرم ۱/۵-۰/۵ ساعت قبل از شروع عمل تزریق عضلانی می شود. مقدار مصرف این دارو در درمان عفونت ها معمولاً ۶-۲ گرم در روز در ۴-۲ نوبت منقسم می باشد که این مقدار در مورد عفونت های پسودومونایی یا عفونت های شدید ممکن است تا ۱۲ گرم در روز نیز افزایش یابد.

کودکان: مقدار مصرف این دارو در نوزادان mg/ kg 50 در روز در ۴-۲ نوبت منقسم است که در عفونت های شدید تا mg/kg150-200 ممکن است افزایش یابد. درکودکان بزرگتر مقدار مصرف دارو mg/kg 100-150 در روز در ۴-۲ نوبت منقسم است که در عفونت های شدید تا mg/ kg   ۲۰۰ در روز ممکن است افزایش یابد.

اشکال دارویی

Injection: ۵۰۰mg, 1g

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا