کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

کشف بزرگ: ویروس کرونا سلولها را زامبی می کند!

کشف داروی جدید کرونا

نتیجه تحقیقات ۷۰ دانشمند از دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو فردا در ژورنال بسیار معتبر Cell آنلاین می شود، گزارش خبری آن ساعتی پیش از طرف دانشگاه کالیفرنیا منتشر شد.

در این تحقیق به جای تمرکز بر ویژگی‌ها ی ویروس و پروتئین اسپایک آن بر نحوه پاسخ سلولهای مختلف بدن به این ویروس متمرکز شده اند.

با گرفتن تصاویر متعدد میکروسکوپ الکترونی از سلولهای مختلف آلوده روده و کلیه و … انسان و میمون مکک سبز آفریقایی به کشف بزرگی نائل شده اند.

کشف شد ویروس کرونا منجر به تولید شاخکهای غیر طبیعی در سلولهای آلوده شده، این پاهای کاذب منجر به آلوده شدن سلولهای مجاور و گسترش آسان آلودگی ویروسی در بافت می گردد. این کشف علمی منجر به پیدا کردن چندین داروی بسیار موثر برای درمان کرونا شده است.

تولید این پاهای کاذب نیاز به فعالیت آنزیمهای خاصی به نام کینازها دارد و در این بررسی مهار کننده های کینازها بسیار موثرتر از رمدسیویر جلوی تکثیر ویروس را گرفته اند.

کشف شد ویروس کرونا مکانیسم‌های ارتباطی داخلی سلول و همچنین بین سلولی را هایجک کرده یا به اصطلاح به سرقت می برد، به صورت مثالی به عنوان زامبی شدن سلول از آن نام برده شده است.

ویروس فرایند فسفریلاسیون داخل سلولی را تغییر داده و منجر به تغییر عملکرد ۴۹ آنزیم کینازی در سلول شده و به تبع آن فعالیت ۴۰ نوع پروتئین را تغییر می دهد.

این پروتئین ها در فرآیندهای رشد و نمو و تکثیر سلول نقش دارند و مانند دومینو منجر به آبشاری از تغییر می شوند مثل سرطان.
فقط دو ساعت بعد از آلوده شدن سلول با ویروس کرونا این شاخکها در سطح سلول ظاهر شده و قیافه هیولایی به سلول می دهند.
ایجاد این شاخکها در ایجاد طوفان التهابی سایتوکاین‌ها نقش بسیار مهمی دارد که علت بیش از نصف مرگ و میرهای ناشی از کروناست.

داروهای مهار کننده کینازها با دوزی خیلی پایینتر از رمدسیویر توان از بین بردن ویروس را داشته اند.

پنج داروی مهار کننده کینازها به نامهای Gilteritnib و Ralimetinib و Silmitasertib و Dinaciclib و Apilimod در جلوگیری از شاخک زایی و اثر ویروس بر سلول و از بین بردن ویروسهای کرونا بسیار موثر بوده اند.

مهمترین آنزیم کینازی هایجک شده توسط ویروس کرونا CK2 نام دارد که با مهار آن توسط داروی Silmitasertib به طور کامل ویروس کرونا از بافت پاک شد.

منبع در فایننشیال تایمز
ترجمه: دکتر میر شهرام صفری

دکمه بازگشت به بالا