کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

پلاسمای افراد بهبود یافته از COVID-19 در درمان مبتلایان به این بیماری

افرادی که از COVID-19 بهبود یافته‌اند، در خون خود علیه بیماری آنتی‌بادی دارند. آنتی‌بادی در بخشی از خون به‌نام پلاسما یافت می‌شود. پلاسمای خون اهداشده از بیماران بهبودیافته، که حاوی آنتی‌بادی COVID-19 است، می‌تواند برای تهیه دو مورد استفاده شود. مورد اول، convalescent plasma که پلاسمای حاوی این آنتی‌بادی‌ها است و دوم، hyperimmune immunoglobulin که غلیظ‌تر و بنابراین حاوی آنتی‌بادی‌های بیش‌تری است.

پلاسمای افراد بهبود یافته و ایمونوگلوبولین با موفقیت در درمان سایر ویروس‌های تنفسی استفاده شده است. این روش‌های درمانی (که توسط سرم یا تزریق انجام می‌شود) عموماً بدون عوارضند، اما اثرات ناخواسته هم می‌تواند رخ دهد.

نویسندگان این مقاله مروری می‌خواستند بدانند که آیا پلاسمای افرادی که از COVID-19 بهبود یافته‌اند، درمانی مؤثر برای مبتلایان به COVID-19  است یا خیر و آیا این درمان باعث ایجاد عوارض ناخواسته می‌شود یا نه.

نویسندگان پایگاه‌های داده‌ای اصلی پزشکی را برای یافتن مطالعات بالینی در مورد درمان مبتلایان به COVID-19 با پلاسما (convalescent plasma) یا ایمونوگلوبولین هایپرایمون جست‌وجو کردند. مطالعات می‌توانستند از هر نقطه جهان باشند و شرکت‌کنندگان با هر سن، جنسیت و قومیتی و دارای COVID-19 خفیف، متوسط ​​یا شدید باشند.

این اولین به‌روزرسانی زنده (living update) این مرور است. این مرور شامل بیست مطالعه انجام‌شده است که در آن‌ها ۵۲۱۱ شرکت‌کننده پلاسما دریافت کرده‌اند. یکی از مطالعات به‌طور تصادفی شرکت‌کنندگان را به درمان‌های گوناگون اختصاص داده بود. (کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی‌شده بهترین شواهد را ارائه می‌دهند).

اطمینان به شواهد بسیار محدود است؛ چرا که فقط یک مطالعه به‌صورت تصادفی بوده و اکثر مطالعات از روش‌های قابل اعتماد برای سنجش نتایج آن‌ها استفاده نکرده‌اند. علاوه بر این، شرکت‌کنندگان درمان‌های گوناگونی را در کنار پلاسما دریافت کرده بودند و برخی از آن‌ها مشکلات زمینه‌ای سلامت داشتند.

نویسندگان بسیار نامطمئن‌اند که آیا پلاسمای افرادی که از COVID-19 بهبود یافته‌اند، درمانی مؤثر برای مبتلایان به COVID-19 است یا نه. مطالعات انجام‌شده کیفیت ضعیفی دارند و نتایج آن‌ها می‌تواند مربوط به پیشرفت طبیعی بیماری، سایر روش‌های درمانی که شرکت‌کنندگان دریافت کرده‌اند یا دریافت پلاسما باشد.

نویسنده اصلی، Sarah Valk از مرکز تحقیقات انتقال خون بالینی در اداره تأمین خون Sanquin در هلند، می‌گوید: «به‌طور خلاصه، ما در مورد اثربخشی و ایمنی استفاده از پلاسما برای مبتلایان به COVID-19 هنوز بسیار نامطمئن هستیم. ما در مورد این‌ که آیا پلاسمای افرادی که از COVID-19 بهبود یافته‌اند، درمانی مؤثر برای مبتلایان به COVID-19 است یا نه. این یافته‌‌ها می‌تواند به پیشرفت طبیعی بیماری، سایر روش‌های درمانی که شرکت‌کنندگان دریافت کرده‌اند یا دریافت پلاسما مربوط باشد.»

«با این حال، این بخش به‌سرعت در حال تغییر است. ما تقریباً ۹۸ مطالعه در حال انجام را شناسایی کردیم که از این تعداد ۵۰ مورد آنها کارآزمایی تصادفی هستند. این اولین به‌روزرسانی زنده این مرور است و ما به انجام به‌روزرسانی این مرور به‌صورت دوره‌ای به عنوان «مرور نظام‌مند زنده» (living systematic review) ادامه خواهیم داد؛ به‌طوری که جدیدترین شواهد موجود را در بربگیرد».

دکمه بازگشت به بالا