کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

ارزیابی طولی و کاهش پاسخ آنتی بادی در عفونت SARS-CoV-2

در مطالعه اخیری که در انگلستان انجام شده است و به صورت پری‌پرینت (بدون مرور همتا) منتشر شده است، پاسخ آنتی بادی در بیماران مبتلا به COVID19 طی ۹۴ روز بعد از شروع علایم بررسی شد.

بررسی ها حاکی از آنست که پاسخ آنتی بادی (شامل nAbs) به سرعت طی سه ماه کاهش میابد. در بیمارانی که بیماری خفیف تر داشته اند و تیتر آنتی بادی پایین تر بوده است سطح آنتی بادی به زیر سطح پایه کاهش میابد.

در برخی از این افراد پاسخ آنتی بادیها به طور کلی در کمتر از دو ماه از بین میرود. این کاهش در افرادی که بیماری شدیدتر و تیتر بالاتری داشته اند نیز سریع است، هرچند فعالیت خنثی سازی در این افراد بیشتر از سه ماه باقی میماند.

اینکه آیا کاهش در تیتر بیشتر از سه ماه باقی خواهد ماند یا نه نامعلوم است، ولی این نتایج مشابه یافته های کروناویروس فصلی است.

مهم است بدانیم آستانه تیتر آنتی بادی ها برای پیشگیری در مقابل عفونت نامعلوم است. با این حال وجود memory B cells بعد از واکسیناسیون در بدن، در صورت ابتلا به بیماری منجر به انواع خفیف تر بیماری میشود. این یافته ها باعث افزایش فشار به روی سازندگان واکسن به منظور ایجاد پاسخ قویتر آنتی بادی می شود.


تدوین: سرکار خانم دکتر لاله رهنمایی

منبع:
https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.07.09.20148429v1

دکمه بازگشت به بالا