کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

پوشش صورت با پارچه

دکتر امیرعلی سهراب پور – معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران – هفتم خردادماه ۱۳۹۹

بیماری کووید-۱۹ عمدتا از فرد به فرد و از طریق قطرات ریز تنفسی منتقل می شود که حین سرفه و عطسه و صحبت کردند تولید می شوند. این قطرات ریز می توانند بر روی بینی یا دهان افرادی که در فاصله نزدیک هستند بیفتند و یا احیانا با تنفس کردن وارد ریه آنها شوند. شواهد و مطالعات نشان می دهند که این قطرات ریز معمولا حدود ۲ متر (حدود دو برابر طول دستهای کشیده) جلوتر می روند.
مرکز کنترل و پیشگیری بیماریهای ایالات متحده (CDC) توصیه می کند که در مکان های عمومی که حفظ فاصله فیزیکی مقدور نمی باشد، نظیر فروشگاه، داروخانه و پمپ بنزین، صورت افراد با پارچه پوشانده شود.
پوشش صورت با پارچه ممکن است انتشار ویروس را کاهش دهد و به افرادی که ممکن است آلوده به ویروس باشند و اطلاع نداشته باشند کمک کند که ویروس را به سایرین منتقل نکنند.
پوشش پارچه ای صورت را می توان به راحتی در منزل درست کرد {با استفاده از یک پارچه نخی بریده شده از یک تی شرت، جوراب یا نظیر آن}

پیشگیری از انتشار ویروس توسط افراد بی علامت
افراد بیمار یا کسانی که می دانند بیمار هستند، باید حتما در منزل بمانند، اما بیماری کووید-۱۹ می تواند توسط افراد بی علامت که از آلودگی خود به ویروس خبر ندارند نیز به دیگران منتقل شود. به همین دلیل است که باید حتما در مجامع انسانی، فاصله فیزیکی (دور ماندن به فاصله ۲ متر از دیگران) رعایت شود و صورت با پارچه پوشانده شود. پوشش صورت با پارچه لایه محافظتی اضافه ای ایجاد می کند تا از انتشار قطرات ریز تنفسی در هوا و رسیدن آنها به افراد دیگر جلوگیری شود.

چه کسانی باید صورت خود را با پارچه بپوشانند؟
افراد بالای ۲ سال در مجامعی که امکان حفظ فاصله فیزیکی از دیگران وجود نداشته باشد

چه کسانی لازم نیست صورت خود را با پارچه بپوشانند؟
کودکان زیر ۲ سال
تمام افرادی که مشکل تنفسی دارند، هوشیار نیستند، معلولیت دارند، یا بدون کمک قادر به در آوردن ماسک از صورت خود نیستند.

منبع: CDC (مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها در ایالات متحده)
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/about-face-coverings.html

دکمه بازگشت به بالا