کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

واکسن آکسفورد علیه کووید-۱۹ در برزیل امید تازه‌ای گرفت

دکتر حسن رودگری، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
کارگروه تازه‌های علمی کرونا سازمان نظام پزشکی کشور

اخیرا پس از آنکه محققین دانشگاه آکسفورد احتمال عدم موفقیت واکسن تولید شده توسط آن دانشگاه را به دلیل افت پیشرونده تعداد مبتلایان در انگلستان، حدود ۵۰٪ اعلام کرده بودند، اکنون آزمون عمومی این واکسن را در برزیل انجام خواهند داد.

برزیل کماکان رو به سوی پیک ابتلا بوده و از آمار آلودگی بالایی برخوردار است.

به گفته دکتر ثریا اسماعیلی رئیس دانشگاه سائو پائولو برزیل، این واکسن بر روی ۲۰۰۰ داوطلب امتحان خواهد شد. داوطلبین باید از هر جهت افرادی سالم بوده و در محدوده سنی ۱۸ تا ۵۵ باشند و ضمنا در معرض ابتلابه بیماری باشند مثلا از بین نیروهای خدماتی بیمارستان‌ها و یا کادرهای درمانی که نزدیک به بیماران کار می‌کنند.
به گفته خانم دکتر ثریا اسماعیلی، آزمودن واکسن در کشور برزیل از اهمیت اپیدمیولژیک و کاربردی بالایی برخوردار است چون این کشور آخرین اِپی سنتر در پاندمی کووید۱۹ بوده و هنوز در مرحله گسترش ابتلا قرار دارد.

کشور ۲۲۰ میلیون نفری برزیل اکنون دومین کشور مبتلا از لحاظ تعداد پس از ایالت متحده آمریکاست و حدود ۶۰۰ هزار مبتلای تایید شده با ۳۱۰۰۰ مرگ ناشی از کووید۱۹ دارد که چهارمین آمار بالای مرگ در جهان است.

آزمون واکسن از نیمه ژوئن ۲۰۲۰ در برزیل آغاز می‌گردد و نتیجه آن بسیار تعیین کننده است و می‌تواند منجر به معرفی اولین واکسن موفق بر علیه کووید۱۹ بشود. این پروژه توسط دانشگاه آکسفورد و با همکاری کمپانی دارویی بریتانیایی AstraZeneca انجام می‌شود.

نتیجه می‌گیریم امیدها برای تولید یک واکسن موثر و موفق در سال جاری دوباره زنده شده و احتمالا تا شروع پاییز بتوان به تولید واکسن امیدوار بود.

منبع:
medicalxpress.com

دکمه بازگشت به بالا