کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

کودکان و COVID-19

یک مطالعه بزرگ در اروپا نشان داده است که کودکان کم‌تر به اثرات شدید COVID-19 دچار می‌شوند.

این مقاله که در نشریه علمی Lancet Child & Adolescent Health منتشر شده است، بیان می‌کند که کم‌تر از ۱٪ کودکانی که به COVID-19 مبتلا می‌شوند، می‌میرند و اکثر آن‌ها به ICU نیاز نخواهند داشت.

آمارها در کشورهایی که تعداد موارد ابتلای بالایی دارند، نشان می‌دهد که میزان مرگ‌ومیر در اثر COVID-19 به بیش از ۱۰٪ هم می‌رسد.

این مطالعه جدید حدود ۶۰۰ کودک مبتلا به COVID-19 را از ۲۱ کشور اروپایی بررسی کرده است. دامنه سنی این کودکان از ۳ روز تا ۱۸ سال بوده است و تعداد پسرها کمی بیش‌تر بوده است. سه‌چهارم این کودکان مشکل پزشکی قبلی نداشتند.

بیش از نیمی از این کودکان به بیمارستان مراجعه کرده بودند، اما تنها ۸٪ از آن‌ها نیازمند ICU بودند. تنها چهار بیمار بر اثر بیماری مردند، یعنی میزان مرگ‌ومیر ۰٫۶۹٪.

پژوهشگران می‌گویند این درصد در جمعیت کم‌تر است؛ چرا که بسیاری از کودکان بدون داشتن علائم یا با علائم خفیف به این ویروس آلوده می‌شوند. در این مطالعه نیز ۱۶٪ بچه‌ها علائم COVID-19 را نشان ندادند.

پژوهشگران همچنین دریافتند که کودکان کوچک‌تر از یک ماه احتمال بیش‌تری دارد که به مراقبت ویژه نیاز پیدا کنند. البته هر ۴ کودکی که مردند، بالاتر از ۱۰ سال داشتند.

منبع:
https://time.com/5859464/kids-covid-19-outcomes/

دکمه بازگشت به بالا